Αγκαλιά με την πρόκριση

14

Μπαρτσελόνα και Παρί Σεν Ζερμέν απέκτησαν σαφέστατο προβάδισμα για την πρόκριση στους “8” του Τσάμπιονς Λιγκ. Για να ακριβολογούμε η Παρί του εκπληκτικού και σήμερα Ζλάταν Ιμπραίμοβιτς είναι με το… ενάμιση πόδι στα προημιτελικά, μετά το εντυπωσιακό 4-0 επί της Μπάγιερ Λεβερκούζεν μέσα στη “Μπάι Αρίνα”. Η Μπάρτσα με το γκολ του Μέσι και κυρίως αυτό του Ντάνι Αλβες στο 90ο λεπτό έβαλε τέλος στα όνειρα της Μάντσεστερ Σίτι, που μοιάζει απίστευτο να ανατρέψει το 0-2 μέσα στο Καμπ Νου.

Στο Μάντσεστερ ένα αμφισβητούμενο πέναλτι (εκτός περιοχής η ανατροπή) που κέρδισε και μετέτρεψε σε γκολ ο Λιονέλ Μέσι έδωσε το προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα, η Σίτι έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ντεμικέλις και στις καθυστερήσεις ο Ντάνι Αλβες έβαλε ταφόπλακα στα όνειρα της ομάδας του Πελεγκρίνι.

Οι συνθέσεις:

Μάντσεστερ Σίτι (4-2-3-1): Χαρτ, Σαμπαλέτα, Κομπανί, Ντεμιτσέλις, Κλισί, Φερναντίνιο, Τουρέ, Νάβας (58′ Νασρί), Σίλβα, Κολάροφ (59′ Λέσκοτ), Νεγρέδο (73′ Τζέκο)

Μπαρτσελόνα (4-1-2-3): Βαλδές, Άλβες, Πικέ, Μαστσεράνο, Άλμπα, Μπουσκέτς, Τσάβι, Ινιέστα, Αλέξις (73′ Νεϊμάρ), Μέσι, Φάμπρεγας (85′ Ρομπέρτο).

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε με 4-0 της Μπάγερ στο Λεβερκούζεν. Μεγάλος πρωταγωνιστής με δύο γκολ ο Ιμπραίμοβιτς. Ειδικά, το δεύτερο γκολ είναι απίστευτο! Στο τέταρτο γκολ ο Σουηδός κάνει μια καταπληκτική μπαλιά στην πλάτη της γερμανικής άμυνας πριν σκοράρει ο Καμπάιγ. Είχε ανοίξει το σκορ ο Ματουιντί/

Λεβερκούζεν: Λένο, Χίλμπερτ, Σπάχιτς, Τοπράκ, Γουαρδάδο, Μπέντερ, Ρόλφες (46′ Ράιναρντζ), Κάστρο, Σαμ (62′ Βολσάιντ), Σον (46′ Μπραντ), Κίσλινγκ

Παρί Σεν Ζερμέν: Σιρίγκου, Φαν ντερ Βιλ, Άλεξ, Τιάγκο Σίλβα, Μάξουελ, Τιάγκο Μότα, Ματουιντί (67′ Καμπάιγ), Βεράτι, Λούκας, Λαβέτσι (76′ Παστόρε), Ιμπραίμοβιτς