Ασταμάτητη η Μπενφίκα

13

Η Μπενφίκα πέτυχε την ένατη σερί της νίκη, επικρατώντας της Ζιλ Βιθέντε με 1-0 για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Λιγκ Καπ. Ο Ζόρζε Ζέσους δεν χρησιμοποίησε ούτε έναν από τους βασικούς του παίκτες, αλλά και οι ρεζέρβες έδειξαν ότι μπορούν να νικήσουν…

Το 1-0 δεν δείχνει καθαρά την εικόνα του αγώνα και αδικεί την Μπενφίκα. Κι αυτό γιατί ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 72% κατοχή της μπάλας, 15-0 σουτ και 8-0 κόρνερ. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα η Μπενφίκα είχε τη μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Μόρι κέρδισε πέναλτι. Ο Αργεντινός επιθετικός ανέλαβε ο ίδιος να εκτελέσει το πέναλτι, αλλά απέτυχε να νικήσει τον Αντριάνο.

Ο Μόρι ήταν πρωταγωνιστής και στη φάση του μοναδικού γκολ του αγώνα, που σημειώθηκε έντεκα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Από την προσπάθεια του Αργεντινού, η μπάλα έφθασε στον Σουλεϊμάνι κι αυτός την έσπρωξε στα αντίπαλα δίχτυα.

«ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΡΤΟΓΑΛΟΣ Ή ΚΙΝΕΖΟΣ»
Στις δηλώσεις του ο προπονητής της Μπενφίκα παρουσιάστηκε ικανοποιημένος από την απόδοση των νεαρών παικτών του. Και πρόσθεσε: «Απέδειξαν ότι είναι έτοιμοι να μας βοηθήσουν και σε παιχνίδια με μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας. Πέρα από τη νίκη, μπορώ να πω ότι είχαμε και ποιότητα στο παιχνίδι μας. Σαφώς και αξίζαμε να πετύχουμε περισσότερα γκολ, αλλά ακόμη και το 1-0 ήταν αρκετό για να πάρουμε τη νίκη». Όσο για το γεγονός ότι χρησιμοποίησε πολλούς Πορτογάλους παίκτες, δήλωσε: «Δεν κοιτάζω το αν ένας παίκτης είναι Πορτογάλος ή Κινέζος. Δεν ξεχωρίζω τον ποδοσφαιριστή ούτε από θέμα εθνικότητας, χρώματος, θρησκείας ή ηλικίας».