Ο ασταμάτητος Σορλέν

21
Οταν οι άλλοι σταματούν, ο Ολιβιέ Σορλέν συνεχίζει… Ο Γάλλος, πρώην μέσος του ΠΑΟΚ, είναι ασταμάτητος στο “Σαμπιονά” με τη φανέλα της Εβιάν. Η τελευταία φορά που έλειψε από ένα παιχνίδι της ομάδας του ήταν τον Δεκέμβριο του 2012! Μετά; Δεν ξαναβγήκε από την ενδεκάδα φτάνοντας να μετράει 46 συνεχόμενους αγώνες πρωταθλήματος, όλες ως βασικός με την Εβιάν. Αριθμός άκρως εντυπωσιακός που συμπεριλαμβάνεται ήδη στα “χάιλαιτς” της Λιγκ 1, καθώς κανένας άλλος ποδοσφαιριστής δεν έχει φτάσει σ’ ένα τέτοιο νούμερο. Το ρεκόρ του καταγράφηκε στον αγώνα του Σαββάτου, Εβιάν – Αζαξιό, όπου στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου αντίκρισε την κίτρινη κάρτα.
Ο Σορλέν απουσίασε, λόγω καρτών, από τον αγώνα Εβιάν – Νανσί (1-1) που είχε γίνει στις 1/12/2012. Εκτοτε αγωνίστηκε σε 23 ματς μέχρι το τέλος της περιόδου 2012-13, ενώ στο φετινό πρωτάθλημα μετράει “23 στις 23” συμμετοχές , όλες ως βασικός, με μόλις δύο αλλαγές και έχοντας συμπληρώσει 2.035 λεπτά μέσα στους αγωνιστικούς χώρους.
Το μόνο αρνητικό για τον Ολιβιέ είναι, ότι δεν σκοράρει! Σ’ αυτές τις 46 σερί παρουσίες του στο πρωτάθλημα δεν έχει πετύχει ούτε ένα γκολ, καθώς η τελευταία φορά που βρήκε δίχτυα σε αγώνα πρωταθλήματος ήταν στις 3/12/2011 και στον αγώνα Εβιάν – Βαλενσιέν 2-1.