Ήττα για Ηρακλή, ανάσες για Ίκαρους και Ερμή

39

Οδυνηρή ήττα υπέστη ο Ηρακλής, που έχασε από την ουραγό και σχεδόν καταδικασμένη Αγία Παρασκευή και έχασε κάθε (θεωρητική) ελπίδα για να διεκδικήσει μία από τις θέσεις της ανόδου.

Οι κυανόλευκοι έμειναν 3 νίκες πίσω από το Ψυχικό που έχασε στο Ηράκλειο από τον ΟΦΗ, ενώ η ΑΕΚ πήρε σπουδαία νίκη στο Παγκράτι σ΄ ένα ντέρμπι από άλλες εποχές κι έκανε ένα ακόμη βήμα για την άνοδο.

Την ήττα του Ψυχικού εκμεταλλεύτηκαν η Καβάλα και ο Κόροιβος Αμαλιάδας, που συνέχισαν με νίκες και πλησίασαν στον έναν βαθμό.

Με δύο βολές του Συμεωνίδη στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι Ίκαροι επέστρεψαν στις νίκες νικώντας με 41-39 το Λαύριο στις Σέρρες μπροστά σε 400 οπαδούς τους, ενώ νίκη – ανάσα πέτυχε και ο Ερμής Λαγκαδά, που συνέτριψε τον Φιλαθλητικό.

Η 15η Αγωνιστική

Αγία Παρασκευή – Ηρακλής 91-82

Διαιτητές: Βαρδάλος, Παντελίδης, Ξάνθος.
Δεκάλεπτα: 23-22, 47-40, 60-55, 91-82.
Αγία Παρασκευή (Αποσκίτης): Άρχος 6, Καρβούνης 4, Νικολαΐδης 15 (2), Μπουρδάνος 2, Βασιλόπουλος 9 (2), Καρτέρης 10 (2), Ζερβός 9 (1), Αναγνωστόπουλος 6, Ψαρόπουλος 11 (1), Μαντζιώρης 19 (1).
Ηρακλής (Πέρκος): Μήτσιαλος 4, Μπεχλιβάνης 9 (3), Αποστολίδης, Χρυσόπουλος 20, Θεοδωράκος 12, Τσουμπρίλο 4, Κοθράς 10, Σιόλογκας 4, Μαλτέσιος 5, Τσότσος 14.

Ερμής Λαγκαδά – Φιλαθλητικός 73-47

Διαιτητές: Δεσλής, Ξενικάκης, Στ. Ταρενίδης.
Δεκάλεπτα: 20-11, 31-25, 53-41, 73-47.
Ερμής Λαγκαδά (Καμαράκης): Καϊκλής 2, Σ. Ιωακειμίδης 4 (1), Θ. Ιωακειμίδης 8 (1), Σιγκούνας 21 (3), Καλογιαννίδης 2, Ηλιάδης 22, Τρτιτς 4. Παρίτσης 6 (2), Παπαϊωακείμ 4.
Φιλαθλητικός (Ζήβας): Πρέκας, Τσαρουχάς 2, Παπαδιονυσίου 3, Λάκκας 11, Παπαδημητρίου, Σκανδάλος, Τζόλος 8 (1), Χάραλης 2, Καμπερίδης 5 (1), Μουρίκης, Χείλαρης 16 (3), Ντιαλλό.

Ίκαροι Σερρών – Λαύριο 41-39

Διαιτητές: Κ. Πουρσανίδης, Παγώνης, Δεληγιαννίδης.
Δεκάλεπτα: 12-9, 18-16, 26-34, 41-39.
Ίκαροι Σερρών (Οικονόμου): Μποχωρίδης, Σταμπουλής 8 (1), Δήμας 4, Γεωργιανός 6, Λυμπερόπουλος 9 (1), Κουτίνας, Συμεωνίδης 7, Ναούμης 7, Κίντερ.
Λαύριο (Σερέλης): Κακιούζης 4, Μουμπάρακ 3 (1), Τσίρος 2, Μανούσος 12, Σακελλαρίου, Γιαννακόπουλος 2, Περράκης 2, Βανδώρος, Ψωμαδέρης 11 (3), Χατζόπουλος 3 (1).

Καβάλα – Φίλιππος Βέροιας 92-64

Διαιτητές: Παφίλης, Νικολούλης, Σιμητόπουλος.
Δεκάλεπτα: 25-10, 53-26, 70-42, 92-64.
Καβάλα (Τζήμας): Κρστέβσκι 9, Μαρμαρινός 11, Τότσιος 15, Καλαμπάκας 9, Κατσαρές, Καραποστόλου 13 (3), Αγγελακόπουλος 9 (1), Παπαρέγκας 9 (1), Γκέλιος 2, Καραθανάσης 5, Βελισσαρίου 3 (1), Καλαϊτζίδης 8 (2).
Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Bασιλείου, Τόμιτς 2, Σαμαράς 6 (2), Ακεψιμαΐδης 5 (1), Κούρτης 8 (2), Σιζόπουλος 3 (1), Κιτσούλης 11 (1), Κασαμπαλής 2, Μαυρόγιαννης 4,Τριχόπουλος 11, Μπρόζος 9 (1), Βαρυτιμιάδης 8 (1).

Παγκράτι – ΑΕΚ 69-75

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης, Μαλανδρής, Καραβίτης.
Δεκάλεπτα: 19-23, 31-41, 46-62, 69-75
Παγκράτι (Καλαμπάκος): Νικολακόπουλος, Δέδες 2, Βασιλόπουλος 21 (4), Ψαρόπουλος 16 (3), Δερμιτζάκης 7 (1), Ράπτης 10, Κουτρούλιας 5 (1), Αγγελόπουλος 4, Μιχάλογλου 4, Μπουραζάνης.
ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παναγιωταράς 2, Παπαντωνάκος, Φαλέκας 4, Καράμπουλας 15 (1), Πολυτάρχου 7 (2), Τσιότρας 10, Νίκολιτς 17 (2), Γκιζογιάννης 9 (2), Παπαδιονυσίου, Τσιάκος 7, Δέσπος 4.

Αρκαδικός – Κόροιβος Αμαλιάδας 61-67

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος, Παπαθανασίου, Θεοδωρόπουλος.
Δεκάλεπτα: 24-16, 30-34, 38-47, 61-67.
Αρκαδικός (Καστρίτης): Καραμαλέγκος 2, Πίνης, Σακελλαράκος, Μαγιτόμπε, Κοψαύτης 12 (2), Προδρόμου 17 (2), Γατσόπουλος, Πόπαντιτς 9, Σάκοτα 6, Γκόβας 5 (1), Γιαννουλάκος 10, Τζατζάς.
Κόροιβος Αμαλιάδας (Νιπεργιάλης): Αρχιμανδρίτης, Νοέας 5, Κοντόγιωργας, Καρύδας 23 (3), Γκιουλέκας 9 (1), Θανόπουλος 5 (1), Κακλαμάνος 12 (2), Δημάκος, Στυλιανού, Χαρισμίδης 5, Λυμπάρης, Γαλιώτος 8.

ΟΦΗ – Ψυχικό 84-74

Διαιτητές: Μπήτης, Λαζαρίδης, Κωνσταντινόπουλος.
Δεκάλεπτα: 23-16, 41-37, 59-56, 84-74.
ΟΦΗ (Τακιανός): Βαγενάς 5 (1), Μάρτζος 20 (3), Ραζής 15 (1), Τραϊανός, Δεληγιώργης 13, Τζόρτζεβιτς 23, Πλιούκας 8 (2), Καραγκιολίδης, Γρύλλης, Τόζιος.
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Ντ. Αχής 10 (2), Μοσχοβίτης 17, Καπινιάρης 3, Παπανικολάου 10 (1), Π. Αχής, Πέττας 16 (2), Σαμοθράκης 2, Κολώκας 1, Σκουλούδης, Πέτρουλας 15 (3).

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. ΑΕΚ 28

2. Ψυχικό 27

3. Καβάλα 26

4. Κόροιβος 26

5. Ηρακλής 23

6. Αρκαδικός 22

7. Παγκράτι 22

8. Λαύριο 22

9. ΟΦΗ 22

10. Φίλιππος Βέροιας 21

11. Φιλαθλητικός 20

12. Ίκαροι Σερρών 20

13. Ερμής Λαγκαδά 19

14. Αγ.Παρασκευή 17