Αγωνία για Ηρακλή, στην Α1 η Τρίπολη!

14

Μία αγωνιστική πριν το τέλος της Α2 ο Αρκαδικός εξασφάλισε την άνοδό του στην Α1, ενώ Ηρακλής και Φίλιππος Βέροιας εξακολουθούν να δίνουν την μάχη για να αποφύγουν την τρίτη θέση που οδηγεί στη Β’ Εθνική, μετά τους Ερμή Λαγκαδά και Ηλυσιακός.

Η ομάδα της Τρίπολης, που έχει στη σύνθεσή της παίκτες με εμπειρία Α1, όπως τον Χατζή, τον Καλλινικίδη, τον Καρύδα (κέρδισε την άνοδο πέρσι και με τον Κόροιβο Αμαλιάδας) και τον Νοέα, κέρδισε το Ψυχικό με 85-70 και εξασφάλισε και μαθηματικά την άνοδό του στην Α1, μαζί με την Καβάλα.

Ο Ηρακλής κέρδισε στο Ιβανώφειο το Παγκράτι με 78-66, ο Φίλιππος κέρδισε στη Βέροια τον Ερμή Λαγκαδά με 79-64 και οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στην τελευταία αγωνιστική.

Εφόσον ο Ηρακλής κερδίσει στο Ψυχικό σώζεται και πέφτει ο Φίλιππος, ο οποίος σώζεται μόνο εφόσον νικήσει στο Μετς το Παγκράτι και χάσει ο Ηρακλής.

Στην ισοβαθμία χαμένος βγαίνει ο Φίλιππος, είτε πρόκειται για ισοβαθμία με τον Ηρακλή, είτε για τριπλή ισοβαθμία και με τον Αετό.

H 25η αγωνιστική: 
(κ.θ.) ΟΦΗ-Αετός 85-73
Φίλιππος Β.-Ερμής Λ. 79-64 
Ηλυσιακός-Λαύριο 0-20 (α.α.)
Καβάλα-Δόξα Λευκάδας 84-70
(κ.θ.) Εθνικός-Λιβαδειά 91-74
Αρκαδικός-Ψυχικό 85-70
Ηρακλής-Παγκράτι 78-66

Ταυτότητα

Ηρακλής-Παγκράτι 78-66

Διαιτητές:  Παπαδόπουλος, Ευφραιμίδης, Ταρενίδης
Δεκάλεπτα 20-12, 42-29, 67-51, 78-66
Ηρακλής (Πέρκος): Σταματόγιαννης 2, Ταραμάς 3, Μιχάλογλου 16 (1), Ονάσογλου 8, Γαρέζος, Χρυσόπουλος 19 (2), Αράπης, Παπαδόπουλος, Κοθράς 7, Μήτσιαλος 7, Δέσπος 16.
Παγκράτι (Καλαμπάκος): Λάκκας 12, Κοβάσεβιτς 14 (4), Δέδες, Παππάς 7, Τορρές, Παπαντωνάκος 9, Ράπτης 5 (1), Κουτρούλιας 11 (1), Βουλγαρής, Γκέρος 5, Χατζηνικόλας 3 (1).

Βαθμολογία 
1. Καβάλα 46 22-4
2. Αρκαδικός 44 19-6
————————————-
3. Λαύριο 42 17-8
4. Ψυχικό 41 16-9
5.Λιβαδειά 41 16-9
6. Δόξα Λευκάδας 41 16-9
7. Εθνικός 41 16-9
8. Παγκράτι 37 12-13
9. ΟΦΗ 36 11-14
10. Ηρακλής 34 9-16
11. Αετός 34 9-16
——————————————-
12. Φίλιππος Βέροιας 34 9-16
13. Ερμής Λαγκαδά 27 4-20
14. Ηλυσιακός 0 0-25

H τελευταία αγωνιστική (9/5)

Ερμής Λ.-ΟΦΗ
Παγκράτι-Φίλιππος Β.
Αετός-Ηλυσιακός 20-0 (α.α.)
Λαύριο-Καβάλα
Δόξα Λ.-Εθνικός
Λιβαδειά-Αρκαδικός
Ψυχικό-Ηρακλής