“Διπλό” για Ηρακλή – Το πανόραμα της Α2

11

Τελευταία ο Ηρακλής δείχνει να αποδίδει καλύτερα εκτός έδρας, παρά στο Ιβανώφειο. Γεγονός που επιβεβαιώθηκε και σήμερα με τους “κυανόλευκους” να κερδίζουν έστω και…οριακά τον Φιλαθλητικό με 65-66.

Απελευθερωμένη από το άγχος, η ομάδα του Στέφανου Πέρκου ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο δεκάλεπτο με 15-18, αλά στη συνέχεια επήλθε η χαλάρωση με αποτέλεσμα να χάσει το προβάδισμα.

Συγκεκριμένα οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 37-33, όπως και το τρίτο δεκάλεπτο με 54-49. Ο Ημίθεος ωστόσο, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με αντεπίθεση διαρκείας στην τελευταία περίοδο και με ηγέτη, τον Τσουμπρίλο που πέτυχε συνολικά 17 πόντους, οι “κυανόλευκοι” πήραν εκ νέου τα ηνία του αγώνα και τελικά έφτασαν στο ρόζ φύλλο που τους διατηρεί στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 37-33, 54-49, 65-66

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βαρδάλος-Μπούσιας-Κωνσταντινόπουλος

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Σέβης): Πρέκας, Τσαρουχάς 5 (1/7τρ.), Παπαδιονυσίου 8, Λάκκας 12, Πολιτόπουλος, Σκάνδαλος, Τζόλος 16 (1), Χάλαρης 10, Καμπερίδης 9, Μουρίκης, Χείλαρης 5 (1), Ντιαλλό.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Πέρκος): Μήτσιαλος, Μπεχλιβάνης 7 (2), Αποστολίδης, Π. Παπαδόπουλος 2, Χρυσόπουλος 15 (1), Θεοδωράκος 4, Τσουμπρίλο 17 (3), Κοθράς 6, Σιόλογκας, Μαλτέσιος 4, Τσότσος 7.

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια, ξεχώρισαν σίγουρα οι  νίκες του Κόροιβου Αμαλιάδας με 86-59 (τον Φίλιππο Βέροιας) και της Καβάλας με 68-82 (επί του Ερμή Λαγκαδά). Αποτελέσματα που κράτησαν την κατάσταση στην κορυφή της βαθμολογίας, αμετάβλητη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της Α2 έχει ως εξής:

Ικαροι Σερρών – ΟΦΗ 73-65
Αρκαδικός – Παγκράτι 79-69
Ερμής Λαγκαδά – Καβάλα 68-82
Ψυχικό – Αγ. Παρασκευή 98-75
Λαύριο – ΑΕΚ 66-74
Κόροιβος Αμαλιάδας – Φίλιππος Βέροιας 86-59
Φιλαθλητικός – Ηρακλής 65-66

Η βαθμολογία 

1.ΑΕΚ 40
2.Κόροιβος 38
3.Καβάλα 37
4.Ψυχικό 34
5.Ηρακλής 32
6.Παγκράτι 31
7.Λαύριο 31
8.Αρκαδικός 31
9.ΟΦΗ 30
10.Φίλιππος Βέροιας 30
11.Φιλαθλητικός 29
12. Ίκαροι 28
13. Ερμής Λαγκαδά 27
14. ΚΑΠ 23

Επόμενη αγωνιστική (22η, 5/4):

Παγκράτι – Ικαροι Σερρών
Καβάλα – Αρκαδικός
Αγία Παρασκευή – Ερμής Λαγκαδά
Ηρακλής -Ψυχικό
ΟΦΗ – Λαύριο
ΑΕΚ – Κόροιβος Αμαλιάδας
Φίλιππος Βέροιας – Φιλαθλητικός