Μαύρο(ασπρο) ντέρμπι

18

Σ΄ ένα παιχνίδι που ξεκίνησε Σάββατο με 4.500 κόσμο στις κερκίδες και τελείωσε τα πρώτα λεπτά της Κυριακής με 200 άτομα, ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Άρη, αλλά στην ουσία κακοποιήθηκε το μπάσκετ. Τόσο πάνω στο παρκέ, όσο και στις κερκίδες.

Λιγοστοί αθεράπευτοι έθεσαν σε κίνδυνο τη διεξαγωγή του αγώνα (και όχι μόνο) πετώντας κροτίδες κατά τη διάρκειά του, και στο 6’03’’ πριν το τέλος, οι διαιτητές διέκοψαν το παιχνίδι προσωρινά, ζήτησαν την εκκένωση του γηπέδου κι όταν αυτό (σχεδόν) εκκενώθηκε μετά από 40 λεπτά, ολοκληρώθηκε ομαλά…

Το τελικό 56-49 μαρτυρά και την ποιότητα του μπάσκετ που παίχτηκε στο τοπικό ντέρμπι. Τα 19/49 σουτ του ΠΑΟΚ και τα 18/41 του Άρη, μιλούν από μόνα τους…

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και στα 40 λεπτά, θα μπορούσε να το καθαρίσει πιο εύκολα, αλλά έπαιξε με τη φωτιά και το άφησε να είναι ντέρμπι μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο παρκέ, επέβαλε το ρυθμό του στο πρώτο πεντάλεπτο και βρέθηκε να προηγείται νωρίς – νωρίς με 13π διαφορά (16-3 στο 5’).

Ο Άρης κατάφερε να φρενάρει το ρυθμό, να πάει σε κοντρόλ παιχνίδι, δυσκόλεψε την επίθεση του ΠΑΟΚ και σιγά σιγά άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά και μείωσε μέχρι και στον πόντο (39-38 στο 28’30’’).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ξεχώρισαν οι σκληρές άμυνες, οι κακές επιθέσεις και τα λάθη (20 ο ΠΑΟΚ, 16 ο Άρης, στο σύνολο), με τον ΠΑΟΚ να συντηρεί μια διαφορά 2-4 πόντων, κερδίζοντας κρίσιμα ριμπάουντ (36-27 στο σύνολο).

Μετά τη διακοπή, στο 47-43, οι δύο ομάδες πήγαν σε σετ παιχνίδι, και το ντέρμπι το καθάρισε ουσιαστικά ο Τσόχλας στα 2’58’’ πριν το τέλος, όταν ευστόχησε σε τρίποντο της απελπισίας στο τέλος του χρόνου της επίθεσης και έφτασε τη διαφορά στο +7 (54-47).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ : 20-11, 34-25, 43-41, 56-49.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ : Σχινάς, Καρακατσούνης, Πουρσανίδης.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος) : Πέιν 9, Κούπερ 9(3), Χαραλαμπίδης 1, Τσόχλας 9(1), Τσαϊρέλης 13(1), Δέδας 3(1), Μαργαρίτης 4, Καλλές, Μπόγρης 5, Κασελάκης 3(1), Λιιάπης.

ΑΡΗΣ (Μίνιτς) : Μποχωρίδης 1, Χαντ, Πελεκάνος 3, Τσακαλέρης 4, Ασημακόπουλος 11(2), Χαρίσης 2, Βεζένκοφ 5(1), Μούρτος 13(2), Αθηναίου 7.