Μεγάλο παιχνίδι στο Ιβανώφειο

21

Σημαντικό παιχνίδι διεξάγεται σήμερα (22/3) στο Ιβανώφειο (17.00) ανάμεσα στον Ηρακλή και τον δεύτερο της βαθμολογίας Κόροιβο Αμαλιάδας, στα πλαίσια της Α2 Κατηγορίας στο μπάσκετ.

Οι “κυανόλευκοι” χωρίς αγωνιστικά προβλήματα, θέλουν το ροζ φύλλο αγώνα αφενός για να συνεχίσουν τις καλές εμφανίσεις, μετά την εκτός έδρας νίκη επί του Λαυρίου, αφετέρου γιατί σύμφωνα με την καμπάνα που τους επέβαλε, ο αθλητικός δικαστής, το σημερινό θα είναι το τελευταίο παιχνίδι που θα διεξαχθεί υπό την παρουσία των φίλων της ομάδας, καθώς στα υπόλοιπα τρία οι αγώνες θα είναι κεκλεισμένων των θυρών.

Από την άλλη πλευρά, ούτε και ο τεχνικός του Κόροιβου, Βασίλης Νιπεργιάλης αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα, με τους παίκτες του να είναι αποφασισμένοι να φτάσουν στην κατάκτηση της νίκης που θα τους φέρει ακόμη πιο κοντά στον στόχο που είναι πλέον η άνοδος στην Α1 κατηγορία.

“Το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμη, αλλά στην ουσία διεκδικούμε την δεύτερη θέση με την Καβάλα. Όλα θα εξαρτηθούν από εμάς” τόνισε χαρακτηριστικά ο Σάκης Καρύδας.

Από εκεί και πέρα, στα υπόλοιπα παιχνίδια, ΑΕΚ και Καβάλα θα έχουν μάλλον εύκολο έργο καθώς αντιμετωπίζουν Ίκαρους και Αγία Παρασκευή αντίστοιχα στην έδρα τους, ενώ ιδιαίτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον παρουσιάζει και η αναμέτρηση του Αρκαδικού με τον ΟΦΗ.

Αναλυτικά το σημερινό πρόγραμμα και η βαθμολογία έχει ως εξής:

Σάββατο 22 Μαρτίου
3ο ΚΓ Άνω Λιοσίων 17.00: ΑΕΚ-Ίκαροι Σ. Κοτσιμπός-Κοντίλης-Μπορμπαντωνάκης (Ελευθεριάδης)
Βαρδινογιάννειο 17.00: ΟΦΗ-Αρκαδικός Μαλανδρής-Καραβίτης-Παπαθανασίου (Μαγκανάς)
Μετς Α 17.00: Παγκράτι-Ερμής Λαγκαδά Κατραχούρας-Τσούνας-Μάλαμας (Μαυρουδής)
ΔΑΚ Α. Δημόγλου 17.00: Καβάλα-ΚΑΠ Συμεωνίδης-Δεληγιαννίδης-Θεοδώρου (Ασλανίδης)
Ζωγράφου 17.00: Φιλαθλητικός-Ψυχικό Σκούτας-Τσαρούχα-Ραχιώτης (Μουζάκης Στ.)
ΔΑΚ Βέροιας 17.00: Φίλιππος Β.-Λαύριο Μπήτης-Ξενικάκης-Λαζαρίδης (Σάμαλης)
Ιβανώφειο 17.00: Ηρακλής-Κόροιβος Καλδίρης-Τσώνος Β.-Μαγκλογιάννης (Δροσόπουλος)

Η Βαθμολογία:
ΑΕΚ 36
Κόροιβος 34
Καβάλα 33
Ψυχικό 31
Αρκαδικός 28
Ηρακλής 29
Λαύριο 28
Παγκράτι 29
ΟΦΗ 27
Φίλιππος Βέροιας 28
Φιλαθλητικός 26
Ίκαροι Σερρών 25
Ερμής Λαγκαδά 24
ΚΑΠ 21