Συνωστισμός στην κορυφή

    15

    H Καβάλα πέρασε… αέρας από το άδειο (λόγω τιμωρίας) Ιβανώφειο, συνέτριψε τον Ηρακλή με 88-61 και παρέμεινε στη μάχη της ανόδου, η οποία έχει φουντώσει νωρίς – νωρίς!

    Στην πρώτη θέση είναι μόνο του το Λαύριο, που κέρδισε εύκολα και τον Φίλιππο Βέροιας και ακολουθούν άλλες έξι ομάδες με διαφορά μίας νίκης. Μία νίκη λιγότερη από το Λαύριο έχουν Καβάλα, Ψυχικό και ο Εθνικός, και ακολουθούν δύο νίκες κάτω από το Λαύριο,  η Λευκάδα, το Παγκράτι και ο Αρκαδικός, που συνέτριψε τον Εθνικό στο ντέρμπι της ημέρας, που έγινε στην Τρίπολη.

    Η 8η Αγωνιστική

    ΨΥΧΙΚΟ – ΟΦΗ 78-58
    Διαιτητές: Βαρδάλος, Αναστόπουλος, Μπούσιας (Ακελ).
    Δεκάλεπτα: 24-22, 46-36, 67-50, 78-58.
    Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Νίκου 2, Αχής 4, Περσίδης, Παπανικολάου 11, Δημάκος 21, Σκάνδαλος 2, Μάντζαρης 11, Κορωνίδης 16, Πάνου 2, Ναούμης 2, Λάτοβιτς 5, Ματζιώρης 2.
    ΟΦΗ (Τακιανός): Μποχωρίδης, Σταμπουλής 12, Ραζής 11, Μαυρογιάννης, Στυλιανού 6, Λιανός 15, Κιτσούλης 5, Κυρίτσης, Χάλαρης 7, Σκλήβας 2.

    ΑΕ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ – ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ 81-61
    Διαιτητές: Μαγκλογιάννης, Παπαθανασίου, Αποστολίδης (Μπλέτσας)
    Δεκάλεπτα: 24-17, 43-29, 61-44, 81-61
    Λιβαδειά (Οικονόμου): Γκαγκαλούδης 13, Βουκαντίνοφ 21, Λιόντος, Τερματζίδης 5, Σπίγκος, Βεσκούκης 2, Ράλλης, Μαράντος, Σάκοτα 14, Σταύρου 6, Γιανναλέτσος 5, Δημητριάδης 15.
    Ερμής Λαγκαδά (Μύθου): Καϊκλής 1, Ελευθεριάδης, Θεοδωράκος 17, Ακεψιμαΐδης 14, Βουτσίτσεβιτς, Παρίτσης 4, Βενετίδης 2, Σιώπης 3, Σαμαράς 1, Καλογιαννίδης, Μανούσος 19, Πιλκούδης.

    ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΑΕΤΟΣ 80-71
    Διαιτητές: Νικολούλης, Λαζαρίδης, Σιμητόπουλος (Πίγκας)
    Δεκάλεπτα: 24-20, 44-36, 59-53, 80-71
    Δόξα Λευκάδας (Ζιάγκος): Κυριακόπουλος 12, Μάρτζος 3, Χίμπερτ 7, Μουρατίδης 9, Αποστολίδης 13, Καραδολάμης 4, Συμεωνίδης, Αναγνωστόπουλος 12, Σκλάβος 20, Γαρμπής, Γεωργάκης, Αργυρός.
    Αετός(Κατσούνης): Θεοδωράκος, Μητσάκης 4, Κουκουνιάς, Μπασδέκης 4, Κόκκαλης 19, Βαρνάβας, Τοπάλης 12, Μιχόπουλος 8, Ροδοστόγλου 14, Πέτρουλας 4, Τζουγκαράκης 6.

    ΛΑΥΡΙΟ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 90-75
    Διαιτητές: Παντελίδης, Χαλαμπαλάκης, Μακρής (Ορφανός)
    Δεκάλεπτα: 24-15, 43-37, 70-49, 90-75
    Λαύριο (Σερέλης): Δανάς, Μπρόζος 7, Χασάπης, Τσίρος 5, Μουρίκης 2, Σακελλαρίου 45, Περράκης 15, Παγώνης 3, Τσιγκενόπουλος, Ψωμαδέρης 9, Μπένος 4.
    Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας ): Πεταλωτής 3, Μαρτίνς 9, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 4, Δεληγιώργης 20, Πλιούκας 10, Γκιουλέκας 16, Κασαμπαλής, Αργύρης, Πεχλιβάνος, Λευκαδίτης 13.

    ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 94-91
    Διαιτητές: Θεονάς, Καλογερόπουλος Λ., Αναγνώστου (Σταύρου)
    Δεκάλεπτα: 27-26, 46-51, 69-69, 94-91.
    Παγκράτι (Καλαμπάκος): Λάκκας 8, Κοβάσεβιτς 18, Παππάς 4, Ψαρόπουλος 11, Παπαντωνάκος 6, Ράπτης 12, Κουτρούλιας 13, Ντιαλό 9, Φιλιππόπουλος, Χατζηνικόλας 13.
    Ηλυσιακός (Σταθούλης): Τζιβελέκας 7, Λεγκίκας, Δρόσος, Ζώρζος 3, Καρτέρης 9, Νικολακόπουλος 15, Περδικάκης 12, Βλάχος 14, Κακλαμανάκης 2, Τσιώκος 19, Αναγνωστάκης 10.

    ΗΡΑΚΛΗΣ – ΚΑΒΑΛΑ 61-88 (κεκλεισμένων των θυρών)
    Διαιτητές: Παφίλης, Ταρενίδης Στ., Παργιανόπουλος (Κυμιατζής)
    Δεκάλεπτα: 14-26, 22-44, 43-65, 61-88
    Ηρακλής (Δαμαλής): Ταραμάς, Μιχάλογλου 17, Ονάσογλου 5, Γαρέζος, Χρυσόπουλος 15, Αράπης 3, Καραγκιολίδης, Κοθράς 2, Μήτσιαλος 8, Αποστολίδης 11, Δέσπος.
    Καβάλα (Τζήμας): Κρστέβσκι 11, Καράμπουλας 14, Τότσιος 16, Καλαμπάκας 7, Κατσαρές 1, Καραποστόλου 17, Αγγελακόπουλος 8, Παπαρέγκας, Γκέλιος 1, Χαρισμίδης 3, Βελισσαρίου 3, Καλαϊτζίδης 7.

    ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ 79-60
    Διαιτητές: Σταματόπουλος, Δεσλής, Παγώνης (Γιοχαλής)
    Δεκάλεπτα: 19-13, 40-26, 53-35, 79-60.
    Αρκαδικός (Καστρίτης): Τζόρτζεβιτς 16, Νοέας 13, Κωνσταντίνου 2, Κοψαύτης 11 , Καρύδας 13, Χατζής 12, Αναστασάκης 4, Θανόπουλος 2, Μάλλιος, Καλλινικίδης 5, Εζόμο 1, Σταματόπουλος
    Εθνικός (Γούναρης): Παπαδιονυσίου 4, Μούκας, Καρυπίδης 2, Κουκάς 3, Τζιάλλας 8, Ζούμπος 5, Γκιζόγιαννης 4, Μαχαίρας 20, Βαβάτσικος 4, Αναγνωστόπουλος, Ψυλέας 2.

    Βαθμολογία
    1. Λαύριο 15 (7-1)
    2. Εθνικός 14 (6-2)
    3. Καβάλα 14 (6-2)
    4. Ψυχικό 14 (6-2)
    5. Αρκαδικός 13 (5-3)
    6. Δόξα Λευκάδας 13 (5-3)
    7. Παγκράτι 13 (5-3)
    8. Φίλιππος Βέροιας 11 (3-5)
    9. Λιβαδειά 11 (3-5)
    10. Ηρακλής 10 (3-4)
    11. ΟΦΗ 10 (2-6)
    12. Αετός 10 (2-6)
    13. Ερμής Λαγκαδά 9 (1-7)
    14. Ηλυσιακός 8 (1-6)

    Η επόμενη αγωνιστική (9η, 6/12)
    ΟΦΗ – Ηρακλής
    Ερμής Λαγκαδά – Δόξα Λευκάδας
    Αετός – Λαύριο
    Φίλιππος Βέροιας – Αρκαδικός
    Ηλυσιακός – Ψυχικό
    Καβάλα – Παγκράτι
    Εθνικός – Ηρακλής