Το τρένο των πλέι οφ φεύγει (vid)

19

Ο Απόλλων γνώρισε την ήττα στην Κέρκυρα με 2-0, στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της αγωνιστικής και πλέον απομακρύνεται από την τετράδα και τα πλέι οφ, καθώς έμεινε ήδη 8 βαθμούς, πίσω από το 4ο Αιγινιακό…

Τα πράγματα έγιναν άσχημα από νωρίς για τους Πόντιους, αφού μόλις στο 9’ κι έπειτα από κακή λειτουργία της άμυνας ο Μπαλντοβαλίεφ βρήκε χώρο και με σουτ πέτυχε το 1-0. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Πόποβιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία (έδιωξε πάνω στην γραμμή Βρονταράς, ενώ στο 17’ και στο 25’ η Κέρκυρα απείλησε με τον Σουάνη.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν για δεύτερη φορά τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 35’ και πάλι με τον Μπαλντοβαλίεφ, έπειτα από φάση διαρκείας στην περιοχή του Απόλλωνα.

Στο δεύτερο 45λεπτο, οι φιλοξενούμενοι ήταν σαφώς καλύτεροι και δημιούργησαν αρκετές φάσεις στα αντίπαλα καρέ. Στο 68’ ο Πέλκας «απείλησε» με απευθείας χτύπημα φάουλ, στο 83’ ο Βλάχος από κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον Βρονταρά και στο τελευταίο λεπτό ο Τζανδάρης είχε μία ακόμη καλή στιγμή.

Στο 84’ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε χέρι του Ραπτάκη.

ΚΕΡΚΥΡΑ: Βρονταράς, Γκόμεζ, Παππάς, Ραπτάκης, Βλάχος, Ναγιάρ, Ανδρεόπουλος, Σουάνης, Ζορμπάς (74’ Καραδέμητρος), Γυφτοκώστας (81’ Τσαουσάι), Μπαλντοβαλίεφ

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καρατζιοβαλής, Τσερκέζος, Λιόνης, Κισκαμπάνης, Μπερτέν, Τζανδάρης, Μωϋσίδης (61’ Καθάριος), Παρμαξίδης (46’ Βέργος), Πέλκας, Πόποβιτς (67’ Βλάχος), Ναλμπάντης.