Ανοδος και… +5

11

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη για τον Αγροτικό Αστέρα, ο οποίος στο γήπεδο του Ευόσμου επικράτησε του Πανσερραϊκού με 1-0.

Χρυσός σκόρερ, ο Κρυστάλλης, ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην κορυφή του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής με πέντε βαθμούς διαφορά από τον δεύτερο Πανσερραϊκό Ο αγώνας διεξήχθη παρουσία περίπου 1.500 φιλάθλων, μεταξύ των οποίων και 500-600 φίλοι της σερραϊκής ομάδας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο α’ μέρος με στόχο να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ, όμως η σερραϊκή ομάδα γρήγορα ισορρόπησε. Ο Αστέρας απείλησε στο 28’ με ένα σουτ του Αλεξάντροβιτς και στο 31’ με τον Κρυστάλλη. Στο 41’ ήταν η σειρά του Πανσερραϊκού να χάσει μια καλή ευκαιρία με τον Κωνσταντινίδη, ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα καλό σουτ του Αλεξάντροβιτς.

Ο Αγροτικός Αστέρας ό,τι δεν κατάφερε στο α’ μέρος, το πέτυχε στο β’, βρίσκοντας πολύ νωρίς το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα. Ετσι στο 51’ έπειτα από σέντρα του Τριανταφυλλίδη, ο Κρυστάλλης με κεφαλιά «άνοιξε» το σκορ.

Ο Πανσερραϊκός είχε μπροστά του σχεδόν ένα ολόκληρο ημίχρονο για να αντιδράσει, χωρίς επιτυχία όμως. Οι προσπάθειες των Κατσαβάκη (88’) και Μιλένκοβιτς (90’) δεν είχαν αποτέλεσμα κι έτσι το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος.

ΑΓΡ. ΑΣΤΕΡΑΣ: Ταταρίδης, Καραντασιάδης, Τριανταφυλλίδης (73’ Κοσμίδης), Γεωργιάδης, Καπίας, Σαμουηλίδης, Χατζηλιάδης, Παπαδόπουλος (47’ Μπεκιάρης), Κρυστάλλης, Αλεξάντροβιτς (59’ Βελλίνης) Λαζαρίδης

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Τοπαλίδης, Τριανταφύλλου, Γαλακτερός, Κατσαβάκης, Γκάγκας (65’ Μπονέρης), Μιλένκοβιτς, Δαγκούλης (55’ Γιαννόπουλος), Τσιμίκας, Κωνσταντινίδης, Τάντιτς, Κράββαρης (60’ Ασλανίδης).