Η κατάρα του Βικελίδης!

17

Ούτε αυτή τη φορά δεν κατάφερε ο Άρης να… ξορκίσει την κατάρα του Βικελίδης! Οι “κίτρινοι” έμειναν στο 1-1 απέναντι στην Skoda Ξάνθη για την 22η αγωνιστική και πλέον η αποστολή τους (με μόλις 13 βαθμούς) για παραμονή στην κατηγορία γίνεται ακόμη πιο δύσκολη.

Οι παίκτες του Σούλη Παπαδόπουλου προσπάθησαν αρκετά. Είχαν θέληση. Εβγαλαν πάθος, αλλά… Η έλλειψη ποιότητας ήταν και πάλι εμφανέστατη στο χορτάρι του Κλεάνθης Βικελίδης, όπου οι αμυντικοί των δύο ομάδων διαγωνίστηκαν στα λάθη, που έφεραν και τα δύο γκολ της αναμέτρησης.

Τα πρώτα 45 λεπτά πέρασαν χωρίς την μεγάλη στιγμή για καμία από τις δύο ομάδες. Ο Αρης  άγγιξε το γκολ με την εκτέλεση φάουλ του Αγκάνθο στο 6ο λεπτό, στη συνέχεια η Ξάνθη ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Σολτάνι από τον Πουλίδο (υπάρχει επαφή) με τον Κάκο να λέει “παίζεται” και τους γηπεδούχους να χάνουν στο 23′ τον Καμινιώτη, που μέχρι τότε έδινε λύσεις στη μεσαία γραμμή.

Η Ξάνθη ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 54ο λεπτό. Ο Πάμπλο Γκαρσία εκτέλεσε το φάουλ, ο Πουλίδο… έστρωσε στον Μάνταλο, που με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 0-1. Μάλιστα οι θρακιώτες έφτασαν κοντά στο 0-2 όταν ο Μαρέν γύρισε τη μπάλα στον Σολτάνι, όμως ο Οικονομόπουλος έδιωξε τελευταία στιγμή πάνω στη γραμμή. Ο Άρης έδειχνε να μην μπορεί να αντιδράσει, αλλά μπήκε ξανά στο παιχνίδι στο 68ο λεπτό με τον Τάσο Μπακασέτα (3ο γκολ σε δυο ματς). Γκολ μετά από νέο λάθος αμυντικού! Ο Βάλλας έκανε το λάθος προσπάθησε με κεφαλιά να γυρίσει την μπάλα προς τα πίσω, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Μπακασέτας, που με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1. Στα τελευταία λεπτά κυριάρχησαν τα σκληρά μαρκαρίσματα, τα λάθη, χωρίς πάντως κάποια σπουδαία φάση μπροστά και στις δύο εστίες.

Γκολ: Μπακασέτας (σουτ 68′) – Μάνταλος (σουτ 54′)

Κάρτες: Γκαρσία (κίτρινη 29′), Βλάχος (κίτρινη 42′), Σολτάνι (κίτρινη 42′), Τσουμάνης (κίτρινη 55′), Χοσέμι (κίτρινη 66′).

Διαιτητής: Κάκος (Κέρκυρας)

Βοηθοί: Τάτσης (Ηπείρου), Δημητριάδης (Καστοριάς)

Άρης (Παπαδόπουλος): Διούδης, Γιαννίτσης, Πουλίδο, Οικονομόπουλος (Σουνάς 61′), Αγκάνθο, Τάτος, Τσουμάνης, Μπακασέτας, Καμινιώτης (Παπαδόπουλος 25′), Μανιάς, Βλάχος (Αγγελούδης 84′).

Ξάνθη (Μάουρερ): Τσέμα, Φλίσκας, Π. Γκαρσία (Βασιλακάκης 56′), Γούτας, Κομεσίδης, Μπαξεβανίδης, Βάλλας, Σολτάνι, Μάνταλος (Σουάρες 87′), Μαρέν (Τριάδης 74′), Σολάρι.