Δεν υπάρχει αντίπαλος…

15

Ακόμα μεγαλύτερη διαφορά εξασφάλισε ο Ολυμπιακός Βόλου από τον δεύτερο Ηρακλή Ψαχνών, συνεχίζοντας την προέλασή του στον 1ο όμιλο της Football League. Ο Τσούτσης στο 34′ άφησε τους φιλοξενούμενους με 10 παίκτες με σωστή δεύτερη κίτρινη κάρτα που δέχτηκε και οι θεσσαλοί είχαν μπροστά τους 60 λεπτά με αριθμητικό πλεονέκτημα για να πετύχουν το γκολ.

Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες, παρά την πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι. Τη λύση την έδωσε ο Γκούρμα με το 15ο φετινό του γκολ, τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Πιο συγκεκριμένα στο 49′ ο Μπρέσκα έκανε την σέντρα και ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού με προβολή έγραψε το 1-0. Τη νίκη “κλείδωσε” στο 83′ ο Πινδώνης και ενώ 3 λεπτά νωρίτερα ο Μπρέσκα (που ήταν και πάλι από τους πιο δραστήριους παίκτες των θεσσαλών) είχε σημαδέψει το δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Πλέον μ’αυτή τη νίκη ο Ολυμπιακός Βόλου αύξησε τη διαφορά του στους 16 βαθμούς από Ψαχνά και Χανιά που βρίσκονται ισόβαθμοι στην 2η θέση της βαθμολογίας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Ρόκα): Γεωργίου, Καρράς, Κατσιαρός, Αρβανίτης, Μελίσσης, Ρόκας, Καπετάνος (46′ Κάριλ), Κατσίκης (69′ Πινδώνης), Νικολιάς, Μπρέσκα, Γκούρμα (83′ Ντινόπουλος)

ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ (Γράφας): Αθανασόπουλος, Τζανής, Μπακομήτρος, Χ. Πατσατζόγλου, Παλαιολόγος, Τσιμόντζι, Καλαϊτζίδης (68′ Γκεμίσης), Μπουμάλ (89′ Ντελέκος), Στάγιτς (41′ Ντάνιελ), Τσούτσης, Σταματής