Επιτέλους, νίκη για ΠΑΣ

18

Τέλος στο αρνητικό σερί έβαλε ο ΠΑΣ Γιάννινα, που προερχόταν από τέσσερις σερί ήττες, αλλά στο ντεμπούτο του Γιάννη Πετράκη στον πάγκο του,  επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 2-1 του Λεβαδειακού στα Γιάννενα. Οι γηπεδούχοι πήραν δίκαια τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς και οι φιλοξενούμενοι έμειναν με την απορία για το πως ένας επιθετικός (Μάντζιος) μπορεί να μην σκοράρει σε τριπλή χαμένη ευκαιρία!

Ο ΠΑΣ μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε στο 24ο λεπτό με τον Ιλιτς και αφού προηγουμένως ο Σέρβος επιθετικός είχε πρωταγωνιστήσει σε δύο καλές ευκαιρίες των γηπεδούχων. Ακολούθησε η τεράστια χαμένη ευκαιρία του Μάντζιου που αρχικά νικήθηκε από τον Βελλίδη, ενώ η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα στη διπλή καραμπόλα που έγινε στο σώμα του επιθετικού του Λεβαδειακού.

Ο Ιλιτς σκόραρε το πρώτο γκολ και δημιούργησε το δεύτερο για τον ΠΑΣ, που με το δυνατό σουτ του Σταύρου Τσουκαλά προηγήθηκε 2-0 στο 66ο λεπτό και έδειξε να καθαρίζει το ματς. Ομως, στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Καπό σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Βελλίδη και στο 73′ ο Μάντζιος πήρε το “αίμα του πίσω” και με το 7ο φετινό του γκολ έβαλε εκ νέου τους Βοιωτούς στο ματς χωρίς πάντως να φτάσουν σε κάποιο άλλο γκολ, αν και πίεσαν μέχρι το φινάλε.

Γκολ: Ίλιτς (24΄σουτ), Τσουκαλάς (66′ σουτ) – Μάντζιος (73′ σουτ).

Κάρτες: Ακόστα (κίτρινη 25′), Τσουκαλάς (κίτρινη 30′), Ροτζέριο (κίτρινη 42′), Ντάσιος (κίτρινη 76′), Μάντζιος (κίτρινη 90′), Βελλίδης (κίτρινη 94′).

Διαιτητής: Θανάσης Γιάχος (Χίου)

Βοηθοί: Καρσιώτης (Κορινθίας), Γρεβένης (Χαλκιδικής)

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Στρούνα, Τζημόπουλος, Κολοβέτσιος, Μιχαήλ, Τσουκαλάς, Λίλα, Κοροβέσης (Μπέριος 91′), Γιάκος, Ακόστα (Αυγερίκου 88′), Ίλιτς.

Λεβαδειακός (Καραγεωργίου): Πζιρόφσκι, Μουλόπουλος, Γεωργίου, Χαραλάμπους, Λουκογιάννης (Καπό 46′), Κώτσιος, Ιντζίδης (Μιλοσάβλιεβ (59′), Κονέ, Ορτέγκα (Βαρέλα 77′), Μάντζιος, Ροτζέριο.