Η δράση στην Γ’ Εθνική

16

Το ήθελε και το πήρε ο Αγροτικός, που ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής με τον Πανσερραϊκό. Οι δύο ομάδες που οδηγούν την κούρσα του 1ου ομίλου, τέθηκαν αντιμέτωπες στον Εύοσμο, με τους σταχυοφόρους να παίρνουν τη σπουδαία νίκη (1-0) και να αυξάνουν στους 5 βαθμούς τη διαφορά τους από τα Λιοντάρια, που παρέμειναν στην 2η θέση.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα ξεχώρισαν τα “διπλά” Έβρου Σουφλίου και Ηρακλή Αμπελοκήπων, αλλά και το απρόσμενο… come back των Μουδανιών που από την προτελευταία θέση της βαθμολογίας πέρασαν από την Πετρούσα και την έβαλαν σε περιπέτειες…
Συνοπτικά τα αποτελέσματα στον 1ο όμιλο της Football League 2:

18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Διγενής – Κόσμιο 1-0
Αγροτικός – Πανσερραϊκός 1-0
Βυζάντιο – Ακροπόταμος 0-0
Κιλκισιακός – Εβρος 0-2
Σιδηρόκαστρο – Αγιονέρι 1-0
Νέστος – Αμπελόκηποι 1-3
Μακεδονικός – Ορφέας 0-0
Πετρούσα – Μουδανιά 0-3

Η βαθμολογία:
1. Αγροτικός 45
2. Πανσερραϊκός 40
3. Ακροπόταμος 33
4. Εθνικός Αγ. 29
5. Βυζάντιο 29
6. Εβρος Σ. 27
7. Αμπελόκηποι 26
8. Διγενής 25
9. Νέστος 25
10. Σιδηρόκαστρο 22
11. Κιλκισιακός 20
12. Δόξα Πετρ. 19
13. 13. Ορφέας 19
14. Μακεδονικός 18
15. Μουδανιά 16
16. Κόσμιο 3
2ος όμιλος

Γκέλα για την πρωτοπόρο ΑΕΛ, που δεν κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης από την Κρανούλα. Η ομάδα των Ιωαννίνων, κράτησε στο 1-1 τους βυσσινί που υπέστησαν μια από τις… ελάχιστες απώλειές τους στον 2ο όμιλο.

Το θετικό για την ομάδα της Λάρισας είναι ότι οι διώκτες της δεν κατάφεραν επίσης να κερδίσουν και κυρίως η Τσαριτσάνη που έμεινε στο 1-1 με τον Κεραυνό Θεσπρωτικού.
Συνοπτικά τα αποτελέσματα του ομίλου:
Όλυμπος Κέρκυρας – Πυρσός Γρεβενών 0-3
Καστοριά – Εθν. Φιλιππιάδας 1-1
Οδυσσέας Κορδελιού – Θεσπρωτός 1-0
Δόξα Πενταλόφου – Κάστωρ 1-0
Τηλυκράτης – Καμπανιακός 0-3
Δόξα Κρανούλας – Λάρισα 1-1
Κεραυνός Θεσπρωτικού – Οικονόμος 1-1
Κοζάνη – Άγιος Θωμάς 1-1

Η βαθμολογία:

1. Λάρισα 46

2. Οικονόμος 39
3. Κοζάνη 34
4. Καστοριά 33
5. Εθν.Φιλιππιάδας 32
6. Οδυσσέας Κορδελιού 31
7. Καμπανιακός 28
8. Πυρσός Γρεβενών 27
9. Θεσπρωτός 27
10. Δόξα Πενταλόφου 26
11. Δόξα Κρανούλας 21
12. Όλυμπος Κέρκυρας 14
13. Άγιος Θωμάς 14
14. Κεραυνός Θεσπρωτικού 14
15. Κάστωρ 12
16. Τηλυκράτης -6