Ματς για γερά νεύρα στο Αγρίνιο

11

Πριν από την έναρξη του αγώνα η βαθμολογική διαφορά Παναιτωλικού και Απόλλωνα Σμύρνης ήταν στους έξι (31-25) βαθμούς. Μια διαφορά που μέσα σε έξι λεπτά (7’ – 13’) αυξήθηκε στους εννιά βαθμούς, με τη νίκη 2-1 του Παναιτωλικού, αν και οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν μέχρι τέλους για να πάρουν έστω και τον βαθμό της ισοπαλίας.

Το πρώτο 45λεπτο ήταν ένας μονόλογος για την ομάδα του Μάκη Χάβου, που μπήκε φουριόζα και εκτός των δύο γκολ είχε και άλλες ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Τζόρβα. Οι Αγρινιώτες “χτύπησαν” νωρίς νωρίς στο ματς εις διπλούν. Αρχικά με τον Μπόγιοβιτς και στη συνέχεια με τον συνήθη ύποπτο, Ανρί Καμαρά. Ο Γάλλος επιθετικός στα 37 του συνεχίζει να αποδεικνύει ότι η τέχνη του γκολ (9 σε 24 ματς) δεν ξεχνιέται…

Στο β’ μέρος, όμως, το σκηνικό διαφοροποιήθηκε με τον Απόλλωνα να αναζητά το γκολ και να μειώνει σε 2-1 στο 55’με τον Αμπρόουζ, που εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας του Παναιτωλικού και με γυριστό σουτ νίκησε τον Ράφαελ.
Οι γηπεδούχοι έδωσαν χώρο, προσπάθησαν να χτυπήσουν στην κόντρα, αλλά οι φιλοξενούμενοι έχασαν στο 72’ την πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Ράφαελ να λέει «όχι» στο σουτ του Τσοκάνη από πλεονεκτική θέση. Στα τελευταία λεπτά και μετά την αποβολή του Μπικέι με δεύτερη κίτρινη (για χέρι) ο Παναιτωλικός γύρισε όλος πίσω στην άμυνα, με τον Μπούντιμιρ να παίζει στόπερ και να κρατάει ως το τέλος τη νίκη.

Στα θετικά της αναμέτρησης η όμορφη εικόνα – μήνυμα με τους φίλους των δύο ομάδων να κάθονται δίπλα – δίπλα στις κερκίδες του γηπέδου του Παναιτωλικού.

ΓΚΟΛ: Μπόγιοβιτς 7’, Καμαρά 13’ – Αμπρόουζ 55’

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπικέι – Αλβάρεζ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Μπικέι 87’ (δεύτερη κίτρινη)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ιωαννίδης

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Χάβος): Ράφαελ, Κούσας, Καμαρά, Θεοδωρίδης (60’ Παπουτσογιαννόπουλος), Γοδόι, Γκάλο, Σφακιανάκης, Μπακάκης (70’ Νταλμά), Ανέν, Μπικέι, Μπόγιοβιτς (81’ Μπούντιμιρ)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Σάντσες): Τζόρβας, Κανακούδης, Κόρμπος, Παντελιάδης, Άλβαρεζ, Μίνγκας, Αργυρόπουλος (85’ Σόντεμπεργκ), Τσοκάνης, Ντάλμπεργκ, Λουσέρο (77’ Γκουέλα), Αμπρόουζ (77’ Μπάρκογλου)