Ντουντού λαμπρός τον οδηγεί!

11

Σπουδαία νίκη (0-1) πήρε ο ΟΦΗ στο Κρητικό ντέρμπι κόντρα στον Εργοτέλη στο Παγκρήτιο. Ο Ντουντού σκόραρε για ένα ακόμη παιχνίδι (το 3ο του γκολ από τη στιγμή που ήρθε στους Κρητικούς) και έδωσε τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του.

Ο Βραζιλιάνος μέσος δείχνει να αναγεννιέται στην Ελλάδα, αποτελώντας από τη στιγμή που ήρθε τον ακρογωνιαίο λίθο του ΟΦΗ. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση το πέτυχε στο 42ο λεπτό της αναμέτρησης και ενώ είχαν προηγηθεί δύο δοκάρια για τους γηπεδούχους.

Ο Εργοτέλης είχε την κατοχή στο πρώτο ημίχρονο και δημιούργησε αρκετές προϋποθέσεις για γκολ. Στο 29′ ο Ρομάνο με δυνατό σουτ εκτός περιοχής σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Φερνάντες και στο 36′ η σέντρα σουτ του Κουμπίκ από αριστερά είχε την ίδια τύχη, πριν ο Πορτογάλος πορτιέρο του ΟΦΗ διώξει την μπάλα σε κόρνερ. Και ενώ οι γηπεδούχοι έχαναν τις ευκαιρίες στο 42′ ο Ντουντού εκμεταλλεύτηκε τη λάθος απομάκρυνση της μπάλας από τον Κουμπίκ και με έναν κεραυνό δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Στοϊκοβιτς.

Η φάση πάντως που θα συζητηθεί περισσότερο και από το γκολ του, ήταν η αντίδραση του Βραζιλιάνου στην αψιμαχία με τον Ρομάνο στο 71ο λεπτό που έφερε και την αποβολή του Αργεντινού. Ο Ρομάνο έσπρωξε τον Ντουντού, που έπεσε κάπως… υπερβολικά, με τον Παππά να του δείχνει την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Ο Εργοτέλης αναγκάστηκε να παίξει στα τελευταία 20 λεπτά με παίκτη λιγότερο και ο ΟΦΗ κατάφερε με ευκολία να διατηρήσει το προβάδισμά του, προσθέτοντας 3 υπερπολύτιμους βαθμούς στο σακούλι του… Με αυτή τη νίκη ο ΟΦΗ έφτασε στους 33 βαθμούς, ενώ ο Εργοτέλης έμεινε στους 30 με τις δύο ομάδες να έχουν εξασφαλίσει σε μεγάλο ποσοστό την παραμονή τους στην Σούπερ Λίγκα…

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Στοϊκόβιτς, Τζανακάκης, Πίτσος (78′ Αζίζ), Μεχία, Γιοβάνοβιτς, Κοζορώνης, Ρομάνο, Ιμπραίμ (56′ Χαντί), Κουμπίκ (69′ Μπουχαλάκης), Μονακέλο, Μπαντιμπανγκά

ΟΦΗ: Φερνάντες, Τριποτσέρης, Ζόρο, Παπάζογλου, Ντουντού (74′ Καλάιτζιτς), Ζε Εντουάρντο, Περογαμβράκης, Μπούρμπος (28′ Στάθης), Σίσιτς (62′ Κουτσιανικούλης), Μακρής, Μιλιάζες