Ξέρει από ΠΑΟΚ ο Νάτχο…

26

Ο Μπίμπρας Νάτχο ξέρει καλά τι εστί ΠΑΟΚ, τι εστί Τούμπα… Ο Ισραηλινός ήταν βασικός και αναντικατάστατος στα δύο παιχνίδια που έδωσε η Ρούμπιν Καζάν κόντρα στον “Δικέφαλο” για τη φάση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ την περίοδο 2011-2012.

Ο Ισραηλινός όχι απλά αγωνίστηκε (με το Νο 66 στην πλάτη) και στις δύο αναμετρήσεις, αλλά σκόραρε στο ματς (2-2) που έγινε στις 29 Σεπτεμβρίου 2011 στο Καζάν. Ο ΠΑΟΚ είχε ανοίξει το σκορ στο 23′ με τον Αθανασιάδη, αλλά η Ρούμπιν ισοφάρισε με γκολ του Νάτχο στο 52′ και στο 66′ πήρε το προβάδισμα στο σκορ σ’ ένα δεκαπεντάλεπτο, όπου το γήπεδο είχε… πάρει κλίση προς την εστία του Κρέσιτς!

Στις 15 Δεκεμβρίου 2011 ο Νάτχο βρέθηκε με την Ρούμπιν στην Τούμπα και αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά της ισόπαλης (1-1) αναμέτρησης, που έδωσε στον ΠΑΟΚ την πρωτιά στον όμιλο.

Γεννήθηκε στις 18 Φεβρουαρίου του 1988 στη Κφαρ Καμά του Ισραήλ, έχει ύψος 1.75 και αγωνίζεται στο κέντρο. Ξεκίνησε την καριέρ του από τη Χάποελ Τελ Αβίβ όπου από το 2006 μέχρι το 2010 είχε 91 συμμετοχές και 5 γκολ. Το 2010 πήρε μεταγραφή με 650.000 ευρώ στη Ρούμπιν Καζάν στην οποία αγωνίστηκε 104 φορές και είχε 21 γκολ πραγματοποιώντας σπουδαίες εμφανίσεις. Δεν ήταν λίγες οι φορές που χαρακτηριζόταν ότι ο καλύτερος ξένος του Ρωσικού πρωταθλήματος.

Είναι και διεθνής με όλες τις μικρές εθνικές του Ισραήλ αλλά και με την ανδρών με την οποία έχει 30 συμμετοχές και ένα γκολ.