“Ολα τα λεφτά” ο Πέλκας!

12

Το «διπλό» μέσα στη Δράμα κρατά τον Απόλλων στο… κόλπο των πλέι οφ! Με τον “συνήθη ύποπτο”, το τελευταίο διάστημα, Δημήτρη Πέλκα να σκοράρει στο 26ο λεπτό οι «ροσσονέρι» έκαμψαν την αντίσταση της Δόξας, παρά το γεγονός ότι από το 69’ έπαιζαν με παίκτη λιγότερο, μετά την αποβολή του Δημήτρη Πόποβιτς.

Το γκολ του Πέλκα ήταν «όλα τα λεφτά» στο ματς της Δράμας. Με εκπληκτική ενέργεια ο μικρός πήρε την μπάλα από το κέντρο, στο ύψος της περιοχής απέφυγε με προσποίηση τον Στεργιανό και με άψογο πλασέ, ο δανεικός από τον ΠΑΟΚ, νίκησε τον Μένκα γράφοντας το 1-0.

Ο σκόρερ του Απόλλωνα έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 58’ για το 2-0, ενώ και ο Πόποβιτς, πριν αποβληθεί, έφτασε κοντά στο γκολ (62’) χωρίς να τα καταφέρει. H Δόξα στα τελευταία λεπτά πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης, αλλά δεν τα κατάφερε παραμένοντας έτσι κοντά στην επικίνδυνη ζώνη ύστερα από 18 αγωνιστικές.

Γκολ: Πέλκας 26’

Κόκκινες: Πόποβιτς 69’ (δεύτερη κίτρινη)

Κίτρινες: Περπερίδης, Θεοδωρέλλης – Πέλκας, Πόποβιτς, Τσερκέζος, Αθανασιάδης,

Διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας)

Βοηθοί: Παρασίου (Ημαθίας), Σίπκας (Πέλλας)Οι συνθέσεις:

Δόξα Δράμας (Βασιλακάκης): Μένκα, Στεργιανός, Κίκοφ, Θεοδωρέλης, Γελαδάρης(47΄Κάσσος), Βλασόπουλος(79΄Διαμαντόπουλος), Ρούτσης, Περπερίδης(46΄Κυριακίδης), Μοσχάκης, Στόϊκος, Ετόφ.

Απόλλων 1926(Αλεξίου): Καρατζιοβαλής, Λιόνης, Μπερτέν, Τσερκέζος, Πέλκας(78΄Καθάριος),Τζανδάρης, Μωϋσίδης, Πόποβιτς, Παρμαξίδης, Ναλμπάντης(92΄Προβατίδης), Αθανασιάδης(83΄Αναστασίου).