“Πέρασε” ο ΠΑΟ (4-0)

23

Με το… ενάμιση πόδι στα ημιτελικά του Κυπέλλου είναι ο Παναθηναϊκός. Οι πράσινοι επικράτησαν με 4-0 του Ολυμπιακού Βόλου στο πρώτο ματς της σειράς στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας, σ’ ένα ματς πραγματικό μονόλογο για την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου.

Ακόμη και στο πρώτο μέρος, ο Παναθηναϊκός πίεσε ασφυκτικά τους φιλοξενούμενους, που έμεναν κλεισμένοι πίσω και προσπαθούσαν με αντεπιθέσεις να βγουν μπροστά και να απειλήσουν την εστία του Στέφανου Κοτσόλη. Με τις τελικές προσπάθειες να είναι 13-0 στα πρώτα 45 λεπτά ήταν θέμα χρόνου να έρθει το γκολ.

Το 1-0 έγινε στο 48’ με σκόρερ τον Ατζαγκούν, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λανθασμένο διώξιμο της μπάλας από τον Γεωργίου. Ο Ατζαγκούν πρωταγωνίστησε και στο 2-0 κι αφού στο 54’ ο Ολυμπιακός Βόλου έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Δεινόπαπα. Στο 59’ ο Ζέκα με εξαιρετική προσπάθεια έκανε σέντρα στον Ατζαγκούν, αυτός με κεφαλιά τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Γεωργίου και ο Μπαϊράμι με σουτ κάνει το 2-0.

Ο Μπεργκ μέσα σε αποθέωση έκανε στο 73’ το 3-0 με κεφαλιά, αλλά λίγο αργότερα οι πράσινοι έχασαν τον Πράνιτς. Ο Κροάτης είχε μπει στο ματς στο 71’ στη θέση του Χούχουμη, αλλά στο 77’ τραυματίστηκε (οι πράσινοι δεν είχαν άλλη αλλαγή) με αποτέλεσμα να χρειαστεί «να σφίξει τα δόντια» για να τελειώσει ο Παναθηναϊκός με 11 την αναμέτρηση. Ένα λεπτό πριν το τέλος ο Καρέλης έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» πετυχαίνοντας με ωραίο πλασέ το 4-0.

Γκολ: 48′ Ατζαγκούν, 57′ Μπαϊράμιμ, 74′ Μπεργκ 89′ Καρέλης

Κίτρινες κάρτες: 45′ Σπυρόπουλος/40′ Ολίσε, 52′ Γιαλλούσης, 76′ Κριστομπάλ

Διαιτητής: Μιχάλης Κουκουλάκης (Ηρακλείου)

Βοηθοί: Νίκος Φαντόπουλος (Πειραιάς), Βλάσσης Εμμανουήλ (Λασιθίου)

Παναθηναϊκός (Γιάννης Αναστασίου): Κοτσόλης, Σπυρόπουλος, Xουχούμης (71′ Χουχούμης), Κουτρουμπής, Τριανταφυλλόπουλος, Λαγός, Ζέκα, Ντίνας, Ατζαγκούν, Μπαϊράμι (69′ Μπαϊράμι), Μπεργκ (76′ Κλωναρίδης).

Ολυμπιακός Βόλου (Μανουέλ Ρόκα): Γεωργίου, Μελίσσης, Κατσίκης (82′ Καπετάνος), Πινδώνης, Μπρέσκα, Γκούρμα, Κατσιαρός, Γιαλούσης, Ρόκας, Ολίσε (50′ Δεινόπαππας), Κωστούλας.