Από τον Σάντος στον Στέφενς

53

Ο Χουμπ Στέφενς θα είναι ο έκτος προπονητής με τον οποίο θα εμφανιστεί  ο ΠΑΟΚ  τα τελευταία 6,5 χρόνια στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» για ένα παιχνίδι κόντρα στον  Αστέρα Τρίπολης. Βλέπετε, σε σύνολο 8 αγώνων ο «Δικέφαλος» έχει πάει στην Αρκαδία με έξι διαφορετικούς προπονητές!

Ο Φερνάντο Σάντος βίωσε την πρώτη ήττα, τον Δεκέμβριο του 2007 με 2-0, αλλά και την μοναδική νίκη του ΠΑΟΚ σε κανονική περίοδο πρωταθλήματος με το ίδιο σκορ (2-0) στις 5 Απριλίου 2009, χάρη στα γκολ των Αναστασάκου και Κονσεϊσάο. Ακολούθησε μια ισοπαλία (1-1) με τον Πορτογάλο πριν ξεκινήσει η… σκυταλοδρομία στον ασπρόμαυρο πάγκο. Μετρήστε αλλαγές και προπονητές…

Ο Παύλος Δερμιτζάκης κάθισε στον πάγκο του ΠΑΟΚ στη «λευκή ισοπαλία» 0-0, αρχές της περιόδου 2010-11, ο Μάκης Χάβος που τον διαδέχθηκε «ευτύχησε» να μην ταξιδέψει στην Αρκαδία, ενώ ένα χρόνο αργότερα ο «Δικέφαλος» ηττήθηκε 1-0 με προπονητή τον Λάζλο Μπόλονι.  Ανάλογη τύχη είχε και ο Γιώργος Δώνης και μάλιστα εις διπλούν. Η ήττα στο πρωτάθλημα με 1-0 θεωρήθηκε «φυσιολογική», όχι όμως και αυτή με 2-0 για τα ημιτελικά του κυπέλλου τον Απρίλιο του 2013, που εκτός από τον αποκλεισμό έφερε και το διαζύγιο με την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Ετσι, στα πλέι οφ της περσινής χρονιάς ο ΠΑΟΚ πήγε στην Τρίπολη με προπονητή τον Γιώργο Γεωργιάδη και έφυγε νικητής (2-1) με Αθανασιάδη και Κατσουράνη να «καθαρίζουν» μέσα σε τρία λεπτά (77’ – 80’) την υπόθεση – νίκη για τον «Δικέφαλο».