Πρώτη η Θέρμη, αυτοκτονία Παύλου Μελά

14

Ο Θερμαϊκός Θέρμης αναδείχτηκε πρωταθλητής στην Α1 ΕΠΣΜ και θα είναι η μία από τις δύο ομάδες της Θεσσαλονίκης, που θα διεκδικήσουν στους αγώνες κατάταξης την άνοδο στην Γ΄ Εθνική!

Η ομάδα της Θέρμης, μετά το Κύπελλο, κατέκτησε και το πρωτάθλημα, ξεπερνώντας στο φώτο φίνις τον Παύλο Μελά (είχε την ισοβαθμία), ο οποίος έφερε οδυνηρή ισοπαλία με την Καρδία με 1-1, έχασε την 1η θέση και θα παίξει στα πλέι οφ. Ο Θερμαϊκός κέρδισε στην έδρα του την Επανομή με 2-1, αν και έχανε μέχρι το 76′. Στο 76′ ισοφάρισε και στο 94′ πέτυχε το γκολ της νίκης.

Τη δεύτερη θέση για τους αγώνες κατάταξης, θα διεκδικήσει η ομάδα της Σταυρούπολης με πλεονέκτημα έδρας, από τον νικητή του ζευγαριού ΑΠΕ Λαγκαδά – Ολυμπιακός Κυμίνων.

Ο Θερμαϊκός Θέρμης και η δεύτερη ομάδα από την ΕΠΣΜ θα συγκροτήσουν έναν όμιλο με την πρωταθλήτρια της ΕΠΣ Σερρών και της ΕΠΣ Δράμας.

Στις Σέρρες, στα ημιτελικά των πλέι οφ, παίζουν Ψυχικό – Χρυσό και Παραλίμνι – Αμουδιά, ενώ στη Δράμα φαβορί είναι το Δροσάτο και η Προσοτσάνη.

Στα πλέι άουτ της Α1 ΕΠΣΜ θα παίξουν :

Oμόνοια Σίνδου – Εθνικός Μαλγάρων
ΠΑΟΝΕ – Επανωμή
Τριανδρία – Ακρίτες
Ηλιούπολη – Λητή
Μαλακοπή – Ποσειδώνας Καλαμαριάς

Τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής :

ΑΟ Καρδίας- Παύλος Μελάς 1-1
Επανωμή- Θερμαϊκός Θέρμης 1-2
ΑΠΕΛ – Αχιλλέας Τριανδρίας 1-1
Ακρίτες Συκεών- Ολυμπιακός Κυμίνων 1-3
Λητή – Ελευθεριακός 3-1
Εθνικός Πυλαίας- Αστέρας Ραιδεστού 2-2
ΑΕΑ – Ομόνοια Σίνδου 3-2
Καβαλάρι – Ηλιούπολη 0-2
Μάλγαρα – Μαλακοπή 3-1
Ποσειδώνας Καλαμαριάς- ΠΑΟΝΕ 1-3

* To τελευταίο παιχνίδι, είχε πολύ… δυνατές συγκινήσεις, αφού οι γηπεδούχοι του Ποσειδώνα Καλαμαριάς δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα και έχασαν αφού εβαλαν μέχρι και αυτογκόλ. Η ήττα, πάντως, τους βόλεψε, αφού θα παίξουν στα πλέι άουτ με τον ΠΟ Μαλακοπής, όπως προτιμούσαν.

Η τελική βαθμολογία

1.Θερμαϊκός Θέρμης  81

PLAY OFF
2.Παύλος Μελάς  79
3.ΑΠΕ Λαγκαδά  74
4.Ολυμπιακός Κυμίνων 72

ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΣΤΗΝ Α1
5. ΑΟ Καρδίας  69
6. Αστέρας Ραιδεστού  68

PLAY OUT
7. Αχιλλέας Τριανδρίας  62
8. ΠΑΟΝΕ  61
9. Ομόνοια Σίνδου 61
10. Ηλιούπολη 60
11. ΠΟ Μαλακοπής 58
12. Ποσειδώνας Καλ. 52
13. Μακεδονικός Λητής  51
14. Εθνικός Μαλγάρων  48
15. Αναγέννηση Επανωμής  41
16. Ακρίτες Συκεών  37

ΥΠΟΒΙΒΑΖΟΝΤΑΙ
17. ΑΕ Αμπελοκήπων  34
18. Εθνικός Πυλαίας  27
19. Ελευθεριακός  11
20. Άρης Καβαλαρίου 4