Της… ανατροπής στη Λιβαδειά!

12

Ο Αρης προηγήθηκε με 2-0 και 1-3, αλλά έφυγε από την Λιβαδειά χωρίς βαθμό! Απίστευτο και όμως αληθινό! Ο Λεβαδειακός όχι μόνο είχε τις απαντήσεις στα τρία γκολ των «κίτρινων», αλλά μέσα σε δέκα λεπτά κατάφερε να πετύχει τρία γκολ και να πάρει αυτός τη νίκη με το εντυπωσιακό 4-3.

Το ματς είχε συγκλονιστική εξέλιξη. Οι φιλοξενούμενοι με 5 στους 6 νεοαποκτηθέντες στην ενδεκάδα έδειχναν να είναι οι απόλυτοι κυρίαρχοι της αναμέτρησης, χάρη στα δύο γκολ (30’ και 48’) του Τάσου Μπακασέτα. Στο 64’ ο Κώτσιος με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Καπό, μείωσε το σκορ σε 1-2, στο 77’ ο Ιωαννίδης άφησε με 10 παίκτες τον Άρη αποβάλλοντας τον Μπουγαϊδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά σε μια φαρμακερή αντεπίθεση οι «κίτρινοι» πέτυχαν στο 82’ και τρίτο γκολ με τον Μανιά, ύστερα από ασίστ του Καμινιώτη.

Κάπου εκεί άρχισε η αντεπίθεση των Βοιωτών, αλλά και το… σόου των διαιτητών, καθώς ο Άρης φωνάζει δικαιολογημένα για τις φάσεις (κόρνερ που δεν ήταν κόρνερ) από τα οποία προήλθαν τα δύο από τα τρία γκολ του Λεβαδειακού. Στο 84’ ο Ιντζίδης με κεφαλιά μείωσε σε 3-2 και με γκολ – καρμπόν δύο λεπτά αργότερα (86’) ο Κώτσιος και πάλι με κεφαλιά ισοφάρισε σε 3-3.

Με τον τερματοφύλακα Γουναρίδη να είναι τραυματίας και μετά βίας να στέκεται όρθιος ο Άρης δέχθηκε το… τελειωτικό χτύπημα στο 95ο λεπτό από τον Βαρέλα, ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και κράτησε τους Θεσσαλονικείς στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα…

Διαιτητής: Ιωαννίδης (Αργολίδας)

Βοηθοί: Σωτηρόπουλος – Ελευθερίου

Κίτρινες: Ροζέριο, Καπό, Πετράτσι – Μπουγαϊδης, Αγκάνθο, Σουνάς, Βλάχος, Μανιάς, Γουναρίδης

Κόκκινες: Μπουγαϊδης (δεύτερη κίτρινη)

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Καραγεωργίου): Πριζιρόβσκι, Γεωργίου, Λυκογιάννης, Μουλόπουλος, Κώτσιος, Χαραλάμπους, Καπό, Κονέ, Πετράτσι, Ροζέριο (74’ Ιντζίδης), Ορτέγκα.

ΑΡΗΣ (Παπαδόπουλος): Γουναρίδης, Βλάχος, Τσουμάνης, Μπουγαΐδης, Γιαννίτσης, Οικονομόπουλος, Καμινιώτης, Σουνάς (69’ Ηρακλής), Μπακασέτας (80’ Κύργιας), Μανιάς, Αγκάνθο (46’ Τάτος).