“Φρένο” στον Απόλλωνα…

14

Η Νίκη Βόλου έβαλε τέλος στο σερί του Απόλλωνα επικρατώντας των «Πόντιων» με 3-1 στον αγώνα που έγινε στο γήπεδο της Καλαμαριάς και με το οποίο ολοκληρώθηκε η 17η αγωνιστική της Football League.

Το γκολ από τα αποδυτήρια του Δημήτρη Πόποβιτς (δεύτερο σερί γκολ για τον δανεικό από τον ΠΑΟΚ επιθετικό) δεν αποδείχθηκε ικανό να χαρίσει ένα θετικό αποτέλεσμα στην ομάδα του Αλέξη Αλεξίου. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ γρήγορα την ισοφάριση (4’) με τον Ανιέτε να νικά τον Καρατζιοβαλή με σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή και πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο πήραν το προβάδισμα με τον Ακασού (41’) από το ύψος του πέναλτι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-2.

Με τον Απόλλωνα να πιέζει για την ισοφάριση, οι παίκτες του Αλέκου Βοσνιάδη βγήκαν υποδειγματικά στην αντεπίθεση και στο 61ο λεπτό έφτασαν στο 1-3. ο Σοϊλέδης τροφοδότησε τον Μανουσάκη ο οποίος επιχείρησε την σέντρα από τα αριστερά και ο Τζιώρας με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Oι συνθέσεις:

ΑΠΟΛΛΩΝ 1926 (Αλεξίου): Καρατζιοβαλής, Τσερκέζος, Ποζατζίδης, Κισκαμπάνης, Βέργος, Τζανδάρης, Μωυσίδης (46’ Παρμαξίδης), Μεσίνα (46’ Καθάριος), Πέλκας, Πόποβιτς (74’ Ναλμπάντης), Αθανασιάδης.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Βοσνιάδης): Αποστολίδης, Μπακάλης, Ρεπετσάς, Σοϊλέδης, Ζουλιώτης, Γιώτας, Γέσιτς (81’ Μπιτσάκος), Ακασού (73’ Αναστασόπουλος), Ανιέτε, Μανουσάκης, Τζιώρας.