Χωρίς απώλειες Αγροτικός, Πανσερραϊκός

33

Με νίκες προχώρησαν Αγροτικός Αστέρας και Πανσερραϊκός και έτσι διατηρήθηκε η διαφορά των 4 πόντων ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τους “σταχυοφόρους” να παραμένουν το φαβορί για την άνοδο. Οι Σερραίοι πέρασαν από την Θεσσαλονίκη νικώντας 2-0 τον Μακεδονικό που παραμένει σε δυσχερέστατη θέση, ενώ η ομάδα του Παναγιώτη Διλμπέρη επικράτησε με 1-0 του Εθνικού Σιδηροκάστρου εκτός έδρας, παίρνοντας μια δύσκολη, όσο και σπουδαία νίκη.

ΠΑΡΤΙ ΣΤΗΝ ΚΟΖΑΝΗ Η ΛΑΡΙΣΑ! 

Στον 2ο όμιλο ξεχώριζε το ντέρμπι ανάμεσα στην Κοζάνη και στην ΑΕΛ, αλλά τελικά μόνο… ντέρμπι δεν έγινε στην μακεδονική πόλη. Οι βυσσινί με εμφάνιση… πρωταθλητή, έδειξαν τα δόντια τους κόντρα στην Κοζάνη (που ήταν αήττητοι για 13 αγωνιστικές) και επικράτησαν με το εμφατικό 4-1. Εκτός συγκλονιστικού απρόοπτου θα κερδίσουν και την άνοδο στην Football League, επιστρέφοντας μετά από ένα χρόνο απουσίας, αφού απέχουν πλέον 8 βαθμούς από την Κοζάνη, που έπεσε στην 3η θέση και 6 από τον Οικονόμο Τσαριτσάνης που εκμεταλλεύτηκε το αποτέλεσμα του ντέρμπι και σκαρφάλωσε στην 2η θέση.

ΧΕΡΙ-ΧΕΡΙ ΛΑΜΙΑ, ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΕΟΚΑΙΣΑΡΕΙΑΣ

Στον 3ο όμιλο Λαμία, Αχιλλέας Νεοκαισάρειας συνέχισαν με νίκες παραμένοντας στις 2 πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, έχοντας 1 βαθμό διαφορά στον πιο αμφίρροπο όμιλο της κατηγορίας. Η πρωτοπόρος Λαμία προσπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Αχιλλέα Δομοκού και η ομάδα της Νεοκαισάρειας πήρε το “διπλό” κόντρα στην Ένωση Απ.Παύλου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους 3 ομίλους της Γ’ Εθνικής:

1ος ΟΜΙΛΟΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 23ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
ΠΑΟ Κοσμίου – Ηρακλής Αμπελοκήπων 0-4
Δόξα Πετρούσας – Έβρος Σουφλίου 2-1
Μακεδονικός – Πανσερραϊκός 0-2
Εθνικός Σιδηροκάστρου – Αγροτικός 0-1
Ορφέας Ελευθερούπολης – Εθνικός Αγιονερίου 0-1
ΠΟ Μουδανιών – Άρης Ακροποτάμου 3-3
Νέστος Χρυσούπολης – Διγενής Λακκώματος 3-0
Κιλκισιακός – Βυζάντιο Κοκκινοχώματος 0-0

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Αγροτικός Αστέρας 56
2. Πανσερραϊκός 52
3. Άρης Ακροποτάμου 43
4. Ηρακλής Αμπελοκήπων 36
5. Εθνικός Αγιονερίου 36
6. Βυζάντιο Κοκκινοχώματος 34
7. Κιλκισιακός 33
8. Νέστος Χρυσούπολης 33
9. Έβρος Σουφλίου 30
10. Διγενής Λακκώματος 29
11. Ορφέας Ελευθερούπολης 27
12. ΠΟ Μουδανιών 27
13. Δόξα Πετρούσας 26
14. Εθνικός Σιδηροκάστρου 23
15. Μακεδονικός 18
16. ΠΑΟ Κοσμίου 3

2ος ΟΜΙΛΟΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 23ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Οδυσσέας Κορδελιού – Τηλυκράτης 3-0
Δόξα Κρανούλας – Καστοριά 2-2
Κεραυνός Θεσπρωτικού – Όλυμπος Κέρκυρας 4-1
Δόξα Πενταλόφου – Καμπανιακός 2-1
Πρέβεζα – Εθν. Φιλιππιάδας 0-2
Κοζάνη – Λάρισα 1-4
Κάστωρ – Θεσπρωτός 1-3
Πυρσός Γρεβενών – Οικονόμος Τσαριτσάνης 1-2

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Λάρισα 54
2. Οικονόμος Τσαριτσάνης 48
3. Κοζάνη 46
4. Εθν.Φιλιππιάδας 45
5. Οδυσσέας Κορδελιού 41
6. Καστοριά 40
7. Δόξα Πενταλόφου 39
8. Καμπανιακός 36
9. Θεσπρωτός 36
10. Πυρσός Γρεβενών 33
11. Δόξα Κρανούλας 29
12. ΠΑΣ Πρέβεζα 18
13. Κεραυνός Θεσπρωτικού 17
14. Κάστωρ 17
15. Όλυμπος Κέρκυρας 14
16. Τηλυκράτης -6

3ος ΟΜΙΛΟΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 23ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Τρίκαλα – ΑΟ Κύμης 1-0
Καρδίτσα – Πυργετός 3-0 (α.α.)
Λαμία – Αχιλλέας Δομοκού 4-0
Χαλκίδα – Αμπελωνιακός 2-0
Λευκάδια Νάουσας – Ρήγας Φεραίος 0-2
Ενωση Απ.Παύλου – Αχιλλέας Νεοκαισάρειας 0-1
Δωτιεύς Αγιάς – Μαχητής Τερψιθέας 2-0

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Λαμία 49
2. Αχιλλέας Νεοκαισάρειας 48
3. ΑΟ Κύμης 42
4. Τρίκαλα 1963 40
5. Ένωση Απ.Παύλου 36
6. Λευκάδια Νάουσας 35
7. Δωτιεύς Αγιάς 32
8. Ρήγας Φεραίος 28
9. Χαλκίδα 26
10. Νάουσα 25
11. Μαχητής Τερψιθέας 23
12. Καρδίτσα ΑΟ 23
13. Αχιλλέας Δομοκού 21
14. Αμπελωνιακός 17
15. Πυργετός Λάρισας -6