Το πανόραμα της Γ’ Εθνικής

19

Με τον Γιώργο Στράντζαλη να… πληρώνει το μάρμαρο για την “γκέλα” της ΑΕΛ κόντρα στον Καμπανιακό (στον 2ο όμιλο), στο μοναδικό χθεσινό παιχνίδι, συνεχίζεται σήμερα (9/3) η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής σε όλους τους ομίλους της κατηγορίας.

Στον 1ο όμιλο ο πρωτοπόρος Αγροτικός υποδέχεται τον Ηρακλή Αμπελοκήπων με τον Πανσερραϊκό που τον καταδιώκει να δοκιμάζεται στις Σέρρες με τον Έβρο Σουφλίου.

1ος όμιλος
Πρόγραμμα (20ή αγωνιστική)
Κυριακή 9/3 (15:00)

Αρης Ακροποτάμου – ΠΑΟ Κοσμίου
Διγενής Λακκώματος – Εθνικός Αγιονερίου
Βυζάντιο Κοκκινοχώματος – Ορφέας Ελευθερούπολης
Εθνικός Σιδηροκάστρου – ΠΟ Μουδανιών
Πανσερραϊκός – Έβρος Σουφλίου
Αγροτικός Αστέρας – Ηρακλής Αμπελοκήπων
Κιλκισιακός – Δόξα Πετρούσας
Μακεδονικός – Νέστος Χρυσούπολης

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Αγροτικός Αστέρας 48
2. Πανσερραϊκός 43
3. Άρης Ακροποτάμου 36
4. Εθνικός Αγιονερίου 30
5. Βυζάντιο Κοκκινοχώματος 30
6. Έβρος Σουφλίου 27
7. Ηρακλής Αμπελοκήπων 26
8. Νέστος Χρυσούπολης 25
9. Διγενής Λακκώματος 25
10. Δόξα Πετρούσας 22
11. Ορφέας Ελευθερούπολης 22
12. Εθνικός Σιδηροκάστρου 22
13. Κιλκισιακός 19
14. ΠΟ Μουδανιών 19
15. Μακεδονικός 18
16. ΠΑΟ Κοσμίου 3

 

2ος ΟΜΙΛΟΣ: “ΑΚΕΦΑΛΗ” Η ΑΕΛ

Στον 2ο όμιλο η είδηση της αγωνιστικής ήταν η απομάκρυνση του Γιώργου Στράντζαλη από την πρωτοπόρο ΑΕΛ που έμεινε στο 1-1 στη Χαλάστρα κόντρα στον Καμπανιακό, αλλά συνεχίζει να οδηγεί με άνεση την κούρσα.

Πρόγραμμα (20ή αγωνιστική)

Σάββατο 8/3
Καμπανιακός – Λάρισα 1-1

Κυριακή 9/3 (15:00)
Τηλυκράτης – Οικονόμος Τσαριτσάνης
Δόξα Κρανούλας – Κοζάνη
Δόξα Πενταλόφου – Κεραυνός Θεσπρωτικού
Όλυμπος Κέρκυρας – Θεσπρωτός
Καστοριά – Κάστωρ
Οδυσσέας Κορδελιού – Άγιος Θωμάς
Εθνικός Φιλιππιάδας – Πυρσός Γρεβενών

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Λάρισα 50
2. Οικονόμος Τσαριτσάνης 40
3. Κοζάνη 37
4. Καμπανιακός 35
5. Εθν.Φιλιππιάδας 35
6. Καστοριά 33
7. Οδυσσέας Κορδελιού 32
8. Θεσπρωτός 30
9. Πυρσός Γρεβενών 27
10. Δόξα Πενταλόφου 27
11. Δόξα Κρανούλας 22
12. Άγιος Θωμάς 15
13. Κεραυνός Θεσπρωτικού 14
14. Όλυμπος Κέρκυρας 14
15. Κάστωρ 13
16. Τηλυκράτης -6

 

3ος ΟΜΙΛΟΣ: Η ΜΑΧΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ

Από τους 3 ομίλους του Βορρά, μόνο στον 3ο η μάχη για την πρώτη θέση είναι τόσο “καυτή”. Η Λαμία οδηγεί την κούρσα και σήμερα έρχεται στην πόλη ο Δωτιεύς Αγιάς, ενώ από πίσω ακολουθούν σε απόσταση 4 βαθμών ο Αχιλλέας Νεοκεσάρειας (φιλοξενεί τα Τρίκαλα) και ο ΑΟ Κύμης που παίζει εκτός έδρας με τον Αμπελωνιακό.

Πρόγραμμα
Κυριακή 9/3 (15:00)
Αχιλλέας Νεοκαισάρειας – Τρίκαλα
Μαχητής Τερψιθέας – Ρήγας Φεραίος
Νάουσα – Λευκάδια Νάουσας
Λαμία – Δωτιεύς Αγιάς
Αχιλλέας Δομοκού – Πυργετός Λάρισας
Αμπελωνιακός – ΑΟ Κύμης
Χαλκίδα – Ένωση Απ.Παύλου

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Λαμία 40
2. ΑΟ Κύμης 36
3. Αχιλλέας Νεοκαισάρειας 36
4. Λευκάδια Νάουσας 34
5. Τρίκαλα 1963 33
6. Ένωση Απ.Παύλου 32
7. Δωτιεύς Αγιάς 27
8. Ρήγας Φεραίος 24
9. Νάουσα 20
10. Χαλκίδα 19
11. Μαχητής Τερψιθέας 19
12. Καρδίτσα ΑΟ 17
13. Αχιλλέας Δομοκού 15
14. Αμπελωνιακός 11
15. Πυργετός Λάρισας -4