«Μάχες» σε όλα τα μέτωπα

32

Το ευρωπαϊκό τριήμερο ολοκληρώνεται σήμερα με την 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League, να ξεκαθαρίζει το τοπίο στη δεύτερη τη τάξει διασυλλογική διοργάνωση.

Μονόδρομος είναι η νίκη για την Μάντσεστερ Γιουνάτεντ κόντρα στην Φέγενορντ, αν θέλει να κρατάει την τύχη της πρόκρισης στα χέρια της, την ώρα που η νίκη αποτελεί κίνητρο για τη Φέγενορντ, αφού σε περίπτωση που τα καταφέρει «κλειδώνει» από απόψε την πρόκριση, παρόλο που διατηρεί ελπίδες ακόμα και αν ηττηθεί.

Για την ομάδα του Μουρίνιο, επιστρέφει στην 11άδα, ενώ δεν αποκλείεται να πάρει φανέλα βασικού και ο Ρούνεϊ. Εκτός για τους «κόκκινους διαβόλους» ο Σμόλιγνγκ και ο Μπαϊγί.

Αγκαλιά με την πρόκριση στην επόμενη φάση είναι ο ΑΠΟΕΛ, που προκρίνεται σε περίπτωση που κερδίσει απόψε στην παγωμένη Αστάνα, ενώ ακόμα και σε περίπτωση ήττας, θα πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση, αν δεν κερδίσει η Γιανγκ Μπόις τον Ολυμπιακό στο άλλο ματς του ομίλου.

Η Μπερτόλιο, Μερκής και Ορλάντι είναι εκτός στο ματς κόντρα στους αδιάφορους Καζάκους.

Καθοριστικό για την πρόκριση είναι το παιχνίδι για την Μπιλμπάο, που υποδέχεται στο «Σαν Μαμές» την Σασουόλο και θέλει νίκη για να μπορεί να καθορίσει από τώρα η ίδια τη μοίρα της.

Μάλιστα, αν οι Βάσκοι κερδίσουν και κερδίσει η Γκενκ τη Ραπίντ στο άλλο ματς του ομίλου, τότε θα προκριθεί από απόψε η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε. Εκτός ο Ιτουράσπε και ο Ντε Μάρκος για τους γηπεδούχους, με Πολιτάνο στην αποστολή οι «νεροβέρντι».
Αναλυτικά το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής

1ος Όμιλος

Φενέρμπαχτσε – Ζορία Λουχάνσκ (18:00)
Μάντσεστερ Γ. – Φέγενορντ (22:05)

Βαθμολογία

Φενέρμπαχτσε 7 (5-5)
Φέγενορντ 7 (3-2)
Μάντσεστερ Γ. 6 (6-4)
Ζόρια Λουχάνσκ 2 (2-4)

Η επόμενη αγωνιστική

Ζορία Λουχάνσκ – Μάντσεστερ Γ. (20:00)
Φέγενορντ – Φενέρμπαχτσε (20:00)

2ος Όμιλος

Αστάνα – ΑΠΟΕΛ (18:00)
Ολυμπιακός – Γιούνγκ Μπόις (22:05)

Βαθμολογία

ΑΠΟΕΛ 9 (5-4)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 7 (6-3)
Γιουνγκ Μπόις 4 (3-3)
Αστάνα 2 (3-7)

Η επόμενη αγωνιστική

ΑΠΟΕΛ-Ολυμπιακός (20:00)
Γιούνγκ Μπόις-Αστάνα (20:00)

3ος Όμιλος

Καμπάλα – Αντερλεχτ (18:00)
Σεντ Ετιέν – Μάιντς (22:05)

Βαθμολογία

Άντερλεχτ 8 (11-4)
Σεντ Ετιέν 8 (5-3)
Μάιντς 5 (6-10)
Καμπάλα 0 (4-9)

Η επόμενη αγωνιστική

Άντερλεχτ-Σεντ Ετιέν (20:00)
Μάιντς-Καμπάλα (20:00)

4ος ΌΜΙΛΟΣ

Ζενίτ Αγ.Πετρ. – Μακάμπι Τελ Αβίβ (18:00)
Ντάνταλκ – Αλκμααρ (22:05)

Βαθμολογία

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 12 (13-5)
Ντάνταλκ 4 (4-5)
Μακάμπι Τελ Αβίβ 4 (5-6)
Άλκμααρ 2 (2-8)

Η επόμενη αγωνιστική

Μακάμπι – Ντάνταλκ (20:00)
Άλκμααρ – Ζενίτ (20:00)

5ος ΌΜΙΛΟΣ

Αούστρια Βιένης – Άστρα Τζούρτζιου (22:05)
Ρόμα – Πλζεν (22:05)

Βαθμολογία

Ρόμα 8 (12-6)
Αούστρια Βιένης 5 (8-9)
Άστρα Τζούρτζιου 4 (5-9)
Βικτόρια Πλζεν 3 (3-4)

Η επόμενη αγωνιστική

Άστρα – Ρόμα (20:00)
Πλζεν – Αούστρια Βιέννης (20:00)

6ος ΌΜΙΛΟΣ

Αθλέτικ Μπιλμπάο – Σασουόλο (22:05)
Γκενκ – Ραπίντ Βιένης (22:05)

Βαθμολογία

Γκενκ 6 (10-9)
Αθλέτικ Μπιλμπάο 6 (6-8)
Σασουόλο 5 (7-6)
Ραπίντ Βιένης 5 (6-6)

Η επόμενη αγωνιστική

Σασουόλο – Γκενκ (20:00)
Ραπίντ Βιέννης – Αθλέτικ Μπιλμπάο (20:00)

7ος ΌΜΙΛΟΣ

Θέλτα Βίγκο – Σταντάρ Λιέγης (20:00)
Αγιαξ – Παναθηναϊκός (20:00)

Βαθμολογία

Άγιαξ 10 (8-5)
Θέλτα Βίγκο 5 (7-6)
Σταντάρ Λιέγης 5 (6-4)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1 (3-9)

Η επόμενη αγωνιστική

Παναθηναϊκός-Θέλτα (22:05)
Σταντάρ Λιέγης – Άγιαξ (22:05)

8ος ΌΜΙΛΟΣ

Γάνδη – Μπράγκα (20:00)
Σαχτάρ Ντόνετσκ – Κονιασπόρ (20:00)

Βαθμολογία

Σαχτάρ Ντόνετσκ 12 (13-3)
Μπράγκα 5 (5-5)
Γάνδη 4 (6-11)
Κόνιασπορ 1 (2-7)

Η επόμενη αγωνιστική

Μπράγκα – Σαχτάρ (18:00)
Κόνιασπορ – Γάνδη (18:00)

9ος ΌΜΙΛΟΣ

Σάλκε – Νις (20:00)
Κράσνονταρ – Σάλτσμπουργκ (20:00)

Βαθμολογία

Σάλκε 12 (7-1)
Κράσνονταρ 6 (6-5)
Σάλτσμπουργκ 3 (3-5)
Νις 3 (3-8)

Η επόμενη αγωνιστική

Νις-Κράσνονταρ (22:05)
Σάλτσμπουργκ – Σάλκε (22:05)

10ος ΌΜΙΛΟΣ

Φιορεντίνα – ΠΑΟΚ (20:00)
Σλόβαν Λίμπερετς – Καραμπάχ (20:00)

Βαθμολογία

Φιορεντίνα 10 (11-2)
Καραμπάχ 7 (5-6)
ΠΑΟΚ 4 (2-4)
Σλόβαν Λίμπερετς 1 (4-10)

Η επόμενη αγωνιστική

ΠΑΟΚ-Λίμπερετς (18:00)
Καραμπάχ-Φιορεντίνα (18:00)

11ος όμιλος

Χαποέλ Μπερ Σεβά – Ιντερ (20:00)
Σπάρτα Πράγας – Σαουθάμπτον (20:00)

Βαθμολογία

Σπάρτα Πράγας 9 (6-4)
Σαουθάμπτον 7 (5-2)
Χάποελ Μπερ Σεβά 4 (2-3)
Ίντερ 3 (3-7)

Η επόμενη αγωνιστική

Σαουθάμπτον – Χάποελ Μπερ Σεβά (22:05)
Ίντερ – Σπάρτα Πράγας (22:05)

12ος ΌΜΙΛΟΣ

Στεάουα Βουκ. – Οσμανλισπόρ (20:00)
Ζυρίχη – Βιγιαρεάλ (20:00)

Βαθμολογία

Οσμανλισπόρ 7 (7-5)
Βιγιαρεάλ 5 (6-6)
Ζυρίχη 5 (4-4)
Στεάουα Βουκουρεστίου 3 (2-4)

Η επόμενη αγωνιστική

Βιγιαρεάλ-Στεάουα (18:00)
Οσμανλισπόρ- Ζυρίχη (18:00)