Το πανόραμα του Κυπέλλου

24

Ο ΠΑΟΚ και ο Παναθηναϊκός ήταν οι δύο ομάδες που με τις σημερινές νίκες τους εξασφάλισαν τη συμμετοχής τους στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Παράλληλα, ο Παναιτωλικός έγινε η δεύτερη ομάδα της Super League, μετά τη SKODA Ξάνθη, που αποχαιρέτησε το θεσμό.

Αναλυτικά:

1ος όμιλος
Αχαρναϊκός – ΠΑΣ Γιάννινα 1-2 (65’ Κωστόπουλος – 50’ Γιάκος, 89’ Σαπαλίδης)
Ηρακλής – Αναγέννηση Καρδίτσας 4-0 (24’ Καρασαλίδης, 58’ Χαντί, 85’, 86’ Περόνε)

Βαθμολογία
(σε 2 αγώνες)
1.Ηρακλής 4 5-1
2.ΠΑΣ Γιάννινα 4 3-2
3.Αχαρναϊκός 3 2-2
4.Αναγέννηση Καρδίτσας 0 0-5

Η τελευταία αγωνιστική (3η)
Αχαρναϊκός – Ηρακλής (15/12, 15:00)
Αναγέννηση Καρδίτσας – ΠΑΣ Γιάννινα (15/12, 15:00)

2ος όμιλος
Πανιώνιος – Ζάκυνθος 1-0 (37’ Χαλκιαδάκης)
Εργοτέλης – Παναιτωλικός 3-2 (31’ Καμαρά, 45’ Μάνος, 51’ Ίνιατς – 49’ Βασιλείου, 72’ Βιγιαφάνες)

Βαθμολογία
(σε 2 αγώνες)
1.Πανιώνιος 6 3-1
2.Εργοτέλης 4 5-4
3.Ζάκυνθος 1 2-3
4.Παναιτωλικός 0 3-5

Η τελευταία αγωνιστική (3η)
Εργοτέλης – Πανιώνιος (16/12, 15:00)
Ζάκυνθος – Παναιτωλικός (16/12, 15:00)

3ος όμιλος
Πανθρακικός – Ολυμπιακός Βόλου 1-0 (45+1’ Μεχία)
Χανιά – ΠΑΟΚ 2-6 (3’ Σταματής, 80’ πέν. Λίτα – 20’ Ζάιρο, 23’, 41’, 86’ Σάμπο, 61’ Μυστακίδης, 64’ Πέλκας)

Βαθμολογία
(σε 2 αγώνες)
1.ΠΑΟΚ 6 8-2
2.Πανθρακικός 3 1-2
3.Χανιά 3 4-7
4.Ολυμπιακός Βόλου 0 1-3

Η τελευταία αγωνιστική (3η)
Χανιά – Πανθρακικός (17/12, 15:00)
Ολυμπιακός Βόλου – ΠΑΟΚ (17/12, 15:00)

4ος όμιλος
Λεβαδειακός – Κέρκυρα 2-0 (53’ Μάντζιος, 90’ Γιακουμάκης)
Παναχαϊκή – Παναθηναϊκός 1-2 (91′ Στεργίδης – 7’, 42’ Κλωναρίδης)

Βαθμολογία
(σε 2 αγώνες)
1.Παναθηναϊκός 6 5-1
2.Λεβαδειακός 3 2-3
3.Παναχαϊκή 1 2-3
4.Κέρκυρα 1 1-3

Η τελευταία αγωνιστική (3η)
Παναχαϊκή – Λεβαδειακός (17/12, 17:00)
Κέρκυρα – Παναθηναϊκός (17/12, 17:00)

5ος όμιλος
Πλατανιάς Χανίων – Απόλλων Σμύρνης 3-1 (29’ Πάγκαλος, 45+1’ Ντίνας, 81’ Ράμος – 75’ Παρπέι)
Παναιγιάλειος – Ολυμπιακός 0-4 (23’ Καμπιάσο, 42’ Ντομίνγκες, 86’ Κολοβός, 89’ Ερνάνι)

Βαθμολογία
(σε 2 αγώνες)
1.Ολυμπιακός 4 6-2
2.Πλατανιάς Χανίων 4 5-3
3.Απόλλων Σμύρνης 3 4-4
4.Παναιγιάλειος 0 1-7

Η τελευταία αγωνιστική (3η)
Παναιγιάλειος – Πλατανιάς Χανίων (16/12, 19:30)
Απόλλων Σμύρνης – Ολυμπιακός (16/12, 19:30)

6ος όμιλος
Λαμία – Ατρόμητος Αθηνών 0-2 (58’, 66’ πέν. Ναπολεόνι)
Βέροια – Καλλιθέα 1-0 (18’ Μπατιόν)

Βαθμολογία
(σε 2 αγώνες)
1.Ατρόμητος Αθηνών 4 4-2
2.Βέροια 4 3-2
3.Καλλιθέα 3 2-2
4.Λαμία 0 1-4

Η τελευταία αγωνιστική (3η)
Λαμία – Βέροια (16/12, 17:15)
Καλλιθέα – Ατρόμητος Αθηνών (16/12, 17:15)

7ος όμιλος
Λάρισα – SKODA Ξάνθη 1-0 (34’ Μπόγιοβιτς)
ΑΕΚ – Πανελευσινιακός 6-0 (8’ Πλατέλλας, 27’ Γιόχανσον, 31’, 81’ Μπουονανότε. 45+1’ Σοϊλέδης, 78’ Αραβίδης)

Βαθμολογία
(σε 2 αγώνες)
1.ΑΕΚ 6 7-0
2.Λάρισα 6 5-1
3.SKODA Ξάνθη 0 0-2
4.Πανελευσινιακός 0 1-10

Η τελευταία αγωνιστική (3η)
Λάρισα – ΑΕΚ (17/12, 19:30)
Πανελευσινιακός – SKODA Ξάνθη (17/12, 19:30)

8ος όμιλος
Κισσαμικός – Αστέρας Τρίπολης 1-3 (75’ Μάντζης – 55’ Κιτόκο, 62’ Μουκάμ, 94’ Φούντας)
ΑΕΛ Καλλονής – Πανσερραϊκός 2-1 (55’ Μπαργκάν, 85’ Γεωργίου – 15’ Πόποβιτς)

Βαθμολογία
(σε 2 αγώνες)
1.Αστέρας Τρίπολης 6 7-1
2.ΑΕΛ Καλλονής 3 2-5
3.Πανσερραϊκός 1 1-2
4.Κισσαμικός 1 1-3

Η τελευταία αγωνιστική (3η)
Κισσαμικός – ΑΕΛ Καλλονής (16/12, 17:15)
Πανσερραϊκός – Αστέρας Τρίπολης (16/12, 17:15)
*Με έντονα γράμματα οι ομάδες που προκρίθηκαν στη φάση των «16»