Έπνιξε τον Νηρέα ο ΠΑΟΚ

36

Της Αναστασίας Σπύρτου

Στο παιχνίδι, που άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 πόλο Ανδρών, ο ΠΑΟΚ με άνετη επικράτηση κόντρα στον Νηρέα Λαμίας με 13-6 διατήρησε το αήττητο του, από την αρχή του πρωταθλήματος.

Ο “Δικέφαλος” με κορυφαίο τον Κόλιανιν πέτυχε στο κολυμβητήριο “Αντ. Δημητρόπουλος” της Γλυφάδας τη δεύτερη νίκη του στη διοργάνωση, φτάνοντας, έτσι, τους 7 βαθμούς (έχει και μια ισοπαλία). Αντίθετα, χωρίς βαθμό παραμένει η ομάδα της Λαμίας.

Τη δεύτερη νίκη του, για φέτος, πέτυχε και ο Παναθηναϊκός, που επιβλήθηκε με 10-5, στην προσωρινή του έδρα, στο κολυμβητήριο του Αμαρουσίου, του, επίσης, άποντου ΑΝΟ Γλυφάδας. Ο ΝΟ Βουλιαγμένης μπορεί να δυσκολεύτηκε κόντρα στο αξιόμαχο Παλαιό Φάληρο, αλλά στο τέλος βρήκε τον τρόπο και υπέταξε τον αντίπαλό του με 11-7, κάνοντας το τρία στα τρία στο πρωτάθλημα. Ενώ, ισόπαλο 11-11 έληξε το παιχνίδι του γηπεδούχου στη Γλυφάδα Υδραϊκού με τον Πανιώνιο. Τέλος, στο ρελαντί, ο Εθνικός νίκησε τον ΝΟ Καλαμακίου στο κλειστό κολυμβητήριο του Πειραιά με 15-8.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΠΑΟΚ 6-13
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 10-5
ΥΔΡΑΪΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 11-11
ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ 15-8
ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 7-11

Βαθμολογία 
1  ΝΟ Βουλιαγμένης   9
2  Ολυμπιακός 6*
3  ΠΑΟΚ 7
4  Υδραϊκός   4
5  Παναθηναϊκός 6
6  Εθνικός Πειραιά 6
7  Πανιώνιος 4
8  Παλαιό Φάληρο 3
9  ΝΟ Καλαμακίου 3
10 ΝΟ Χίου 1*
11 ΑΝΟ Γλυφάδας 0
12 Νηρέας Λαμίας  0

* Ο αγώνας ΝΟ ΧΙΟΥ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ θα διεξαχθεί την Τετάρτη 3 Δεκεμβρίου (Ιωνικό κολυμβητήριο 16.30, Σταυρόπουλος – Αχλαδιώτης), λόγω των υποχρεώσεων του δεύτερου στο Τσάμπιονς Λιγκ (Σάββατο 29/11 Μπρέσια).

Η ταυτότητα της 3ης αγωνιστικής:

ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΠΑΟΚ 6-13
Οκτάλεπτα: 2-4, 1-3, 2-2, 1-4
ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ (Χατζηθεοδώρου): Φλώρος Χρ., Κεχαγιάς Στρ., Αναστασιάδης 1, Πίσσας 1,Χρυσανθακόπουλος, Χάλαρης 1, Καλαμάρης, Πετρόχειλος, Χαριτάκης, Καστανάκης, Σταυρόπουλος 2, Φλώρος Ανδρ., Μπελέρης 1, Χρονόπουλος.
ΠΑΟΚ (Βέργος): Σαρησάββας 2, Μιτελούδης 2, Αλιχανίδης 2, Προσινικλής, Αντιβαλίδης, Κόλιανιν 4, Παπαποστόλου, Βογιατζόγλου, Σολανάκης 1, Μαζοκοπάκης, Βαχαρέλης, Μπεζιλιώτης, Δημητριάδης 2, Νικολαϊδης.
Διαιτητές: Καρκαντελίδης, Μπουδραμής

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 10-5
Οκτάλεπτα: 3-1, 2-1, 2-0, 3-3
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Λούδης): Καραμπέτσος, Κομάντινα, Σαρτζετάκης 1, Κόχειλας Ν. 1, Κουρλιάφτης 1, Θεοδωρόπουλος 2, Παπαδόγκωνας 1, Καλογεράκης, Αφρουδάκης Γ. 3, Δερμιτζάκης Δ., Χαραλαμπόπουλος, Γερακούδης 1,Γρηγοριάδης, Πανταζόπουλος, Οικονομίδης.
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Σελετόπουλος): Λέντζος, Καζάζης 1, Γκίκας, Παπούκας 1, Αγγελίδης 1, Κουλιεράκης, Κατρουτζανάκης, Φούτρης, Χατζηγούλας, Παπαδόπουλος 1, Μέλος 1, Λομβάρδος, Πλατίδης, Φωτόπουλος, Δουρίδας.
Διαιτητές: Μπουδραμής, Κουρτίδης

ΥΔΡΑΪΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 11-11
Οκτάλεπτα: 4-1, 3-3, 1-4, 3-3
ΥΔΡΑΪΚΟΣ (Μαυρωτάς): Φλέγκας, Καϊάφας 1, Εμμανουηλίδης, Β.Εμμανουηλίδης Β.,Κοκκινάκης 3, Μαυρωτάς Γ., Αγκόρτσας, Μπλάνης, Λάζαρης, Αργυρόπουλος, Μπιτσάκος 1, Βλοντάκης 5, Δάνδολος, Κονταξής, Στελλάτος 1.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Βάσσος): Παρασκευόπουλος, Καρακάσης Ν. 2, Κοκκάλας 1, Φώσκολος 2, Θωμάκος 2, Δανούρδης 2, Ζώρζος 1, Γρηγορόπουλος, Λύκαρης, Βέκκος, Καρακάσης, Καρακατσάνης, Μιγόπουλος, Θεοδόσης – Παπαλουκάς, Αθυμαρίτης 1 .
Διαιτητές: Μπιράκης, Ποσποτίκης

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ 15-8
Οκτάλεπτα: 3-2, 2-0, 5-3, 5-3
ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Κουντουδιός):Τζωρτζάτος, Τζώρτζης, Θαλασσινός, Κουτσιαλής 4,Χατζηκυριακάκης 2, Μπιλάλης, Βουλγαράκης 3, Καρούντζος 2, Τσαχειλίδης 1, Κόχειλας Ι. 3, Μπεριστιάνος, Ξανθόπουλος, Αϊβαλιώτης, Βουνισέας, Αργυρόπουλος.
ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ (Σταϊκόπουλος): Πρωτονοτάριος, Αλεβίζος 3, Μητρόπουλος, Σάντα 1, Δουδέσης, Σαλάχας , Χατζηδάκης 3, Σαρρής, Κατσαούνης, Αφρουδάκης Ζ., Λιοτσάκης 1, Δερμιτζάκης, Τίγκας Γ.
Διαιτητές: Σκαλοχωρίτης, Βόσικας

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 7-1
Οκτάλεπτα: 1-1, 2-5, 3-1, 1-4
ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ (Βενετόπουλος): Γαβαλάς Θ., Τρούλος, Τσβέτκοβιτς 3, Ξενάκης 1, Σιώνης, Σπηλιωτόπουλος 1, Παναγούλης, Βερύκοκος 1, Αλεξίου, Φωκάς, Πολυχρόνης, Τσαγκάρης 1, Πεβερέτος, Γαρδίκας, Παπαναστασίου .

​ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Λοράντος):Τσαλκάνης, Λουιζίδης, Μασμανίδης, Βελώνιας, Χρυσοσπάθης, Γούβης 3, Αφρουδάκης Χρ. 6, Ελμισιάν, Αλβέρτης, Καπότσης 2, Τίγκας, Δ., Καπετανάκης, Ζερδεβάς, Μαυρωτάς Λ., Ποταμιάνος.

Διαιτητές: Δαμιανάκης, Παϊρακταρίδης