Η εκδίκηση του… κουνιάδου

20

O Στάνισλας Βαβρίνκα ήταν ο μεγάλος νικητής του Αυστραλιανού Όπεν! Ο 29χρονος Ελβετός, νούμερο 8 της παγκόσμιας κατάταξης, έκανε το καλύτερο τουρνουά της ζωής του και μετά τους Ρομπρέντο, Τζόκοβιτς και Μπέρντιχ, νίκησε και τον Ναδάλ στον μεγάλο τελικό και κατέκτησε το πρώτο Γκραν Σλαμ της καριέρας του.

Ο Βαβρίνκα, που είναι κουνιάδος του Ρότζερ Φέντερερ (ο Ελβετός που έχασε από τον Ναδάλ στον ημιτελικό, έχει παντρευτεί την αδερφή του), κέρδισε τον Ναδάλ σχετικά εύκολα με 3-1 (6-3, 6-2, 3-6, 6-3). Ο Γαλλοελβετός τενίστας με πολωνική ρίζα βγήκε από τη σκιά του μεγάλου Ρότζερ Φέντερερ.  Είναι ο Ελβετός Νο1 πλέον και Νο3 στον κόσμο από τη Δευτέρα, ενώ έγινε ο πρώτος νικητής εκτός του Big Four (Ναδάλ, Τζόκοβιτς, Μάρεϊ, Φέντερερ) μετά τον Χουάν Μαρτίν ντελ Πότρο το 2009 στη Νέα Υόρκη.

Ο Iron Stan ήταν ασταμάτητος στο πρώτο σετ το οποίο κατέκτησε εύκολα με 6-3, αλλά τα απρόοπτα χάλασαν την εικόνα του τελικού. Ο Ναδάλ ζήτησε το πρώτο ιατρικό τάιμ άουτ, στη μέση του τέταρτου γκέιμ του δεύτερου σετ κι ενώ το σκορ ήταν 2-1 υπέρ του Βαβρίνκα. Ο Ελβετός αρχικά διαφώνησε με τη διακοπή και ζήτησε εξηγήσεις από τον διαιτητή Κάρλος Ράμος. Με τον Ναδάλ να πηγαίνει στα αποδυτήρια το κοινό στην Rod Laver Arena άρχισε να αποδοκιμάζει τον Ισπανό πιστεύοντας, ότι με αυτόν τον τρόπο προσπαθεί να σπάσει τον ρυθμό του Βαβρίνκα, που μέχρι τότε έδειχνε ασταμάτητος. Με «λαβ γκέιμ» ο Ελβετός έκανε το σκορ 3-1 στο 2ο σετ με τον Ναδάλ να ξεσπά σε κλάματα. Στο 4-1 ζήτησε και πήρε νέο ιατρικό τάιμ άουτ, δείχνοντας να υποφέρει στη μέση, επέστρεψε στο κορτ, όμως ήταν ολοφάνερο ότι δεν μπορούσε να κινηθεί σωστά. Το κοινό άρχισε να καταλαβαίνει την κατάσταση του Ισπανού, που δεν προσποιήθηκε και τελείωσε όρθιος το δεύτερο σετ, το οποίο κατέληξε στον Βαβρίνκα με 6-2.

Ο τελευταίος τενίστας που εγκατέλειψε τελικό Grand Slam ήταν ο σημερινός προπονητής του Ρότζερ Φέντερερ, Στέφαν Έντμπεργκ το 1990 στο Αυστραλιανό Όπεν, ο Ναδάλ όμως όχι μόνο δεν εγκατέλειψε, αλλά στο 3ο σετ πήρε το προβάδισμα με 3-0 γκέιμ και το κατέκτησε με 6-3, καθώς ο Βαβρίνκα έδειχνε πολύ μπερδεμένος και με πρόβλημα στην συγκέντρωση του στο κορτ. Ο Ελβετός περίμενε για πάνω από ένα σετ τον Ισπανό να εγκαταλείψει, αυτό δεν έγινε ποτέ, με αποτέλεσμα ο Iron Stan να παλεύει να ξαναβρεί ρυθμό στον τελικό, κάτι που το έκανε στο 4ο και τελευταίο σετ το οποίο κατέκτησε με 6-3.