Ματσάρες και ανατροπές στο Champions League: Αυτοί προκρίθηκαν!

54

Με… ματσάρες και ανατροπές ολοκληρώθηκε η έκτη αγωνιστική ημέρα των ομίλων του Champions League, που σήμανε και την ολοκλήρωση της πρώτης φάσης του θεσμού, με τα 16 εισιτήρια για την επόμενη φάση να βρίσκουν κάτοχο.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της έκτης αγωνιστικής: 

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Μονακό – Ντόρτμουντ 0-2

(15΄, 88΄ Γκερέιρο)

Μπριζ – Ατλέτικο Μαδρίτης 0-0

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Ίντερ – Αϊντχόφεν 1-1

(73΄ Ικάρντι – 13΄ Λοσάνο)

Μπαρτσελόνα – Τότεναμ 1-1

(7΄ Ντεμπελέ – 85΄ Λούκας Μόουρα)

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Ερυθρός Αστέρας – Παρί Σεν Ζερμέν 1-4

(56΄ Γκόμπελιτς – 10΄ Καβάνι, 40΄ Νεϊμάρ, 74΄ Μαρκίνιος, 90΄+2 Μπαπέ)

Λίβερπουλ – Νάπολι 1-0

(34΄ Σαλάχ)

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Σάλκε – Λοκομοτίβ Μόσχας 1-0

(90΄+1 Σοπφ)

Γαλατασαράι – Πόρτο 2-3

(45΄+1 πεν. Φενγκούλι, 65΄ Ντερντιγιόκ – 17΄ Φελίπε, 42΄ Μαρεγκά, 57΄ Ολιβέιρα)

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Μπενφίκα – ΑΕΚ 1-0

(88΄ Γκριμάλντο)

Άγιαξ – Μπάγερν Μονάχου 3-3

(61΄,81΄πεν. Τάντιτς, 90΄+5 Ταλιαφίκο – 13΄,86΄πεν. Λεβαντόφσκι, 90΄ Κομάν)

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Χοφενχάιμ 2-1

(45΄+1, 61΄ Σανέ – 16΄πεν. Κράμαριτς)

Σαχτάρ Ντόνετσκ – Λιόν 1-1

(22΄ Μοράες – 65΄ Φεκίρ)

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Βικτόρια Πλζεν – Ρόμα 2-1

(62΄ Κόβαρικ, 72΄ Τσόρι – 68΄ Ουντέρ)

Ρεάλ Μαδρίτης – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 0-3

(37΄ Τσαλόφ, 43΄ Στσενίκοφ, 73΄ Σίγκουρτσον)

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Βαλένθια – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1

(17΄ Σολέρ, 47΄αυτ. Τζόουνς – 87΄ Ράσφορντ)

Γιουνγκ Μπόις – Γιουβέντους 2-1

(30΄πεν, 68΄ Οαρό – 80΄ Ντιμπάλα)

Το πανόραμα των ομίλων:

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ισπανία)

Ντόρτμουντ (Γερμανία)

Μονακό (Γαλλία)

Μπριζ (Βέλγιο)

1η αγωνιστική – 18/09/2018

Μονακό – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-2

Μπριζ – Ντόρτμουντ 0-1

2η αγωνιστική – 3/10/2018

Ντόρτμουντ – Μονακό 3-0

Ατλέτικο Μαδρίτης – Μπριζ 3-1

3η αγωνιστική – 24/10/2018

Μπριζ – Μονακό 1-1

Ντόρτμουντ – Ατλέτικο Μαδρίτης 4-0

4η αγωνιστική – 6/11/2018

Μονακό – Μπριζ 0-4

Ατλέτικο Μαδρίτης – Ντόρτμουντ 2-0

5η αγωνιστική – 28/11/2018

Ατλέτικο Μαδρίτης – Μονακό 2-0

Ντόρτμουντ – Μπριζ 0-0

6η αγωνιστική – 11/12/2018

Μονακό – Ντόρτμουντ 0-2

Μπριζ – Ατλέτικο Μαδρίτης 0-0

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.

Ντόρτμουντ 6 4-1-1 10-2 13

Ατλέτικο Μαδρίτης 6 4-1-1 9-6 13

Μπριζ 6 1-3-2 6-5 6

Μονακό 6 0-1-5 2-14 1

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Μπαρτσελόνα (Ισπανία)

Τότεναμ (Αγγλία)

Αϊντχόφεν (Ολλανδία)

Ιντερ (Ισπανία)

1η αγωνιστική – 18/9/2018

Ιντερ – Τότεναμ 2-1

Μπαρτσελόνα – Αϊντχόφεν 4-0

2η αγωνιστική – 3/10/2018

Αϊντχόφεν – Ιντερ 1-2

Τότεναμ – Μπαρτσελόνα 2-4

3η αγωνιστική – 24/10/2018

Αϊντχόφεν – Τότεναμ 2-2

Μπαρτσελόνα – Ιντερ 2-0

4η αγωνιστική – 6/11/2018

Ιντερ – Μπαρτσελόνα 1-1

Τότεναμ – Αϊντχόφεν 2-1

5η αγωνιστική – 28/11/2018

Τότεναμ – Ιντερ 1-0

Αϊντχόφεν – Μπαρτσελόνα 1-2

6η αγωνιστική – 11/12/2018

Ιντερ – Αϊντχόφεν 1-1

Μπαρτσελόνα – Τότεναμ 1-1

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.

Μπαρτσελόνα 6 4-2-0 14-5 14

Τότεναμ 6 2-2-2 9-10 8

Ιντερ 6 2-2-2 6-7 8

Αϊντχόφεν 6 0-2-4 6-13 2

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία)

Νάπολι (Ιταλία)

Λίβερπουλ (Αγγλία)

Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)

1η αγωνιστική – 18/9/2018

Ερυθρός Αστέρας – Νάπολι 0-0

Λίβερπουλ – Παρί Σεν Ζερμέν 3-2

2η αγωνιστική – 3/10/2018

Παρί Σεν Ζερμέν – Ερυθρός Αστέρας 6-1

Νάπολι – Λίβερπουλ 1-0

3η αγωνιστική – 24/10/2018

Λίβερπουλ – Ερυθρός Αστέρας 4-0

Παρί Σεν Ζερμέν – Νάπολι 2-2

4η αγωνιστική – 6/11/2018

Ερυθρός Αστέρας – Λίβερπουλ 2-0

Νάπολι – Παρί Σεν Ζερμέν 1-1

5η αγωνιστική – 28/11/2018

Νάπολι – Ερυθρός Αστέρας 3-1

Παρί Σεν Ζερμέν – Λίβερπουλ 2-1

6η αγωνιστική – 11/12/2018

Ερυθρός Αστέρας – Παρί Σεν Ζερμέν 1-4

Λίβερπουλ – Νάπολι 1-0

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.

Παρί Σεν Ζερμέν 6 3-2-1 17-9 11

Λίβερπουλ 6 3-0-3 9-7 9

Νάπολι 6 2-3-1 7-5 9

Ερυθρός Αστέρας 6 1-1-4 5-17 4

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Λοκομοτίβ Μόσχας (Ρωσία)

Πόρτο (Πορτογαλία)

Σάλκε (Γερμανία)

Γαλατασαράι (Τουρκία)

1η αγωνιστική – 18/9/2018

Σάλκε – Πόρτο 1-1

Γαλατασαράι – Λοκομοτίβ Μόσχας 3-0

2η αγωνιστική – 3/10/2018

Λοκομοτίβ Μόσχας – Σάλκε 0-1

Πόρτο – Γαλατασαράι 1-0

3η αγωνιστική – 24/10/2018

Γαλατασαράι – Σάλκε 0-0

Λοκομοτίβ Μόσχας – Πόρτο 1-3

4η αγωνιστική – 6/11/2018

Σάλκε – Γαλατασαράι 2-0

Πόρτο – Λοκομοτίβ Μόσχας 4-1

5η αγωνιστική – 28/11/2018

Λοκομοτίβ Μόσχας – Γαλατασαράι 2-0

Πόρτο – Σάλκε 3-1

6η αγωνιστική – 11/12/2018

Σάλκε – Λοκομοτίβ Μόσχας 1-0

Γαλατασαράι – Πόρτο 2-3

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.

Πόρτο 6 5-1-0 15-6 16

Σάλκε 6 3-2-1 6-4 11

Γαλατασαράι 6 1-1-4 5-8 4

Λοκομοτίβ Μόσχας 6 1-0-5 4-12 3

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία)

Μπενφίκα (Πορτογαλία)

Αγιαξ (Ολλανδία)

ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ)

1η αγωνιστική – 19/9/2018

Αγιαξ – ΑΕΚ 3-0

Μπενφίκα – Μπάγερν Μονάχου 0-2

2η αγωνιστική – 2/10/2018

ΑΕΚ – Μπενφίκα 2-3

Μπάγερν Μονάχου – Αγιαξ 1-1

3η αγωνιστική – 23/10/2018

ΑΕΚ – Μπάγερν Μονάχου 0-2

Αγιαξ – Μπενφίκα 1-0

4η αγωνιστική – 7/11/2018

Μπενφίκα – Αγιαξ 1-1

Μπάγερν Μονάχου – ΑΕΚ 2-0

5η αγωνιστική – 7/11/2018

ΑΕΚ – Αγιαξ 0-2

Μπάγερν Μονάχου – Μπενφίκα 5-1

6η αγωνιστική – 12/12/2018

Μπενφίκα – ΑΕΚ 1-0

Αγιαξ – Μπάγερν Μονάχου 3-3

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.

Μπάγερν Μονάχου 6 4-2-0 15-5 14

Αγιαξ 6 3-3-0 11-5 12

Μπενφίκα 6 2-1-3 6-11 7

ΑΕΚ 6 0-0-6 2-13 0

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Μάντσετσερ Σίτι (Αγγλία)

Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία)

Λιόν (Γαλλία)

Χοφενχάιμ (Γερμανία)

1η αγωνιστική – 19/9/2018

Σαχτάρ Ντόνετσκ – Χοφενχάιμ 2-2

Μάντσεστερ Σίτι – Λιόν 1-2

2η αγωνιστική – 2/10/2018

Χοφενχάιμ – Μάντσεστερ Σίτι 1-2

Λιόν – Σαχτάρ Ντόνετσκ 2-2

3η αγωνιστική – 23/10/2018

Σαχτάρ Ντόνετσκ – Μάντσεστερ Σίτι 0-3

Χοφενχάιμ – Λιόν 3-3

4η αγωνιστική – 7/11/2018

Μάντσεστερ Σίτι – Σαχτάρ Ντόνετσκ 6-0

Λιόν – Χοφενχάιμ 2-2

5η αγωνιστική – 27/11/2018

Λιόν – Μάντσετσερ Σίτι 2-2

Χοφενχάιμ – Σαχτάρ Ντόνετσκ 2-3

6η αγωνιστική – 12/12/2018

Μάντσεστερ Σίτι – Χοφενχάιμ 2-1

Σαχτάρ Ντόνετσκ – Λιόν 1-1

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.

Μάντσεστερ Σίτι 6 4-1-1 16-6 13

Λιόν 6 1-5-0 12-11 8

Σαχτάρ Ντόνετσκ 6 1-3-2 8-16 6

Χοφενχάιμ 6 0-3-3 11-14 3

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)

Ρόμα (Ιταλία)

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)

Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία)

1η αγωνιστική – 19/9/2018

Βικτόρια Πλζεν – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 2-2

Ρεάλ Μαδρίτης – Ρόμα 3-0

2η αγωνιστική – 2/10/2018

Ρόμα – Βικτόρια Πλζεν 5-0

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ρεάλ Μαδρίτης 1-0

3η αγωνιστική – 23/10/2018

Ρεάλ Μαδρίτης – Βικτόρια Πλζεν 2-1

Ρόμα – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 3-0

4η αγωνιστική – 7/11/2018

Βικτόρια Πλζεν – Ρεάλ Μαδρίτης 0-5

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ρόμα 1-2

5η αγωνιστική – 27/11/2018

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Βικτόρια Πλζεν 1-2

Ρόμα – Ρεάλ Μαδρίτης 0-2

6η αγωνιστική – 12/12/2018

Βικτόρια Πλζεν – Ρόμα 2-1

Ρεάλ Μαδρίτης – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 0-3

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.

Ρεάλ Μαδρίτης 6 4-0-2 12-5 12

Ρόμα 6 3-0-3 11-8 9

Βικτόρια Πλζεν 6 2-1-2 7-16 7

ΤΣΣΚΑ Μόσχας 6 2-1-2 8-9 7

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Γιουβέντους (Ιταλία)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Αγγλία)

Βαλένθια (Ισπανία)

Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)

1η αγωνιστική – 19/9/2018

Βαλένθια – Γιουβέντους 0-2

Γιουνγκ Μπόις – Μάντσεστερ Γ. 0-3

2η αγωνιστική – 19/9/2018

Γιουβέντους – Γιουνγκ Μπόις 3-0

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Βαλένθια 0-0

3η αγωνιστική – 23/10/2018

Γιουνγκ Μπόις – Βαλένθια 1-1

Μάντσεστερ Γ. – Γιουβέντους 0-1

4η αγωνιστική – 7/11/2018

Βαλένθια – Γιουνγκ Μπόις 3-1

Γιουβέντους – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2

5η αγωνιστική – 27/11/2018

Γιουβέντους – Βαλένθια 1-0

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Γιουνγκ Μπόις 1-0

6η αγωνιστική – 12/12/2018

Βαλένθια – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1

Γιουνγκ Μπόις – Γιουβέντους 2-1

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.

Γιουβέντους 6 4-0-2 9-4 12

Μάντσεστερ Γ. 6 3-1-2 7-4 10

Βαλένθια 6 2-2-2 6-6 8

Γιουνγκ Μπόις 6 1-1-4 4-12 4

Οι ομάδες που προκρίθηκαν:

Ισχυροί

Ντόρτμουντ

Μπαρτσελόνα

Παρί Σεν Ζερμέν

Πόρτο

Μπάγερν

Μάντσεστερ Σίτι

Ρεάλ Μαδρίτης

Γιουβέντους

Ανίσχυροι

Ατλέτικο Μαδρίτης

Τότεναμ

Λίβερπουλ

Σάλκε

Άγιαξ

Λιόν

Ρόμα

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ