Δεν τα κατάφερε ο Ηρακλής-Τι έγινε στην Α2

237

Δεν τα κατάφερε απέναντι στο Παγκράτι ο Ηρακλής, αφού ηττήθηκε με 74-62 σε ένα παιχνίδι στο οποίο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά του.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν πετύχει 29 πόντους.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ηρακλής βελτιώθηκε αμυντικά αφού δέχθηκε 10 πόντους και μείωσε σε 39-31.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο 3ο δεκάλεπτο με τους «κυανόλευκους» να είναι εξαιρετικά άστοχοι και το Παγκράτι να διατηρεί μια διαφορά 8 πόντων.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή δεν ήταν καθόλου καλά αμυντικά και έκαναν αρκετά λάθη τα οποία επέτρεψαν στους γηπεδούχους να ανοίξουν τη διαφορά και να φτάσουν στην κατάκτηση της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 29-17, 39-31, 48-40, 74-62

Παγκράτι (Καλαμπάκος): Κυριακόπουλος 10 (2), Παναγιωταράς 1, Παπαδιονυσίου 7, Φακοπουλίδης, Μοτσενίγος 15 (3), Αντωνάκης 13 (1), Λεκάκης, Κουτρούλιας 17 (2), Σαχπατζίδης 6, Περσίδης 2, Δενδρινός 3 (1)

Ηρακλής (Αλεξανδρής): Τάραμας, Χείλαρης 15, Μουρατίδης 1, Αποστολίδης Γ. 15 (2), Γκιουλέκας 3, Καραγκιολίδης 4, Κοθράς 6 (1), Αποστολίδης Α. 4 (1), Mπένας 7, Δέσπος 7

Τα αποτελέσματα:

Προμηθέας Πατρών – Περιστέρι 95-66

Μαχητές Δόξας Πεύκων – Δούκας 64-58

Πανερυθραϊκός – Πευκοχώρι 85-89

Φάρος Κερατσινίου – Ψυχικό 83-69

Παγκράτι – Ηρακλής 74-62

Λιβαδειά – Κύμη 81-88

Ρεπό: Εθνικός Πειραιά

Το πρόγραμμα της 26ης ολοκληρώνεται τη Μεγάλη Τετάρτη (27/4, 16:00) με την αναμέτρηση του Φίλιππου Βέροιας κόντρα στη Δόξα Λευκάδας

Η Βαθμολογία (26 αγωνιστική)

1. Φάρος Κερατσινίου 45 (20-5)

2. Κύμη 44 (20-4)

3. Εθνικός Πειραιά 41 (17-7)

4. Προμηθέας Πατρών 40 (16-8)

5. Δόξα Λευκάδας 37 (14-9)*

6. Παγκράτι 37 (13-11)

7. Λιβαδειά 35 (11-13)

8. Ψυχικό 35 (11-13)

9. Δούκας 35 (11-13)

10. Ηρακλής 34 (10-14)

11. Μαχητές Δόξας Πεύκων 34 (10-14)

12. Πανερυθραϊκός 33 (9-15)

13. Περιστέρι 31 (7-17)

14. Πευκοχώρι 30 (6-19)

15. Φίλιππος Βέροιας 29 (5-19)

*Έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο

Η επόμενη αγωνιστική: (27η, 7/5)

Περιστέρι – Μαχητές Δόξας Πεύκων

Δούκας – Φίλιππος Βέροιας

Πευκοχώρι – Δόξα Λευκάδας

Ψυχικό – Προμηθέας Πατρών

Ηρακλής – Εθνικός Πειραιά

Κύμη – Παγκράτι

Πανερυθραϊκός – Λιβαδειά