Ματσάρα στο ΟΑΚΑ, 2-3 ο Παναθηναϊκός – Η βαθμολογία

Ο Μάρκους Μπεργκ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής κι εκείνος που ουσιαστικά έκρινε υπέρ του Παναθηναϊκού το ντέρμπι με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Οι πράσινοι επικράτησαν με 2-3 με… buzzer beater του Σουηδού.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι του πρώτου ημιχρόνου και προηγήθηκαν μάλιστα με 0-2, με γκολ του Κλωναρίδη στο 24′ και του Μπέργκ τρία λεπτά αργότερα. Η ΑΕΚ αντέδρασε στο β’ μέρος κι έφθασε στην ισοφάριση, με πέναλτι του Χριστοδουλόπουλου (62′) και κοντινό πλασέ του Πέκχαρτ (77′). Ωστόσο στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ο Μπεργκ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Γιόχανσον, Σιμόες (63΄ Μπακασέτας), Αϊντάρεβιτς (46΄ Πέκχαρτ), Ροντρίγκες (46΄ Χριστοδουλόπουλος), Μάνταλος, Αραούχο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Ο. Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κουτρουμπής, Μολέντο, Χουλτ, Ζέκα, Κουρμπέλης, Βιγιαφάνιες (85΄ Μπουμάλ), Εμποκού (68΄ Λουντ), Κλωναρίδης (68΄ Λέτο), Μπεργκ.