‘Η κερδίζει ή χάνεται…

Οι βαθμολογικές απώλειες του Ηρακλή, στα μέχρι τώρα παιχνίδια των πλέι-οφ του έχουν στοιχίσει αρκετά και τον έχουν φέρει στην δύσκολη θέση να χρειάζεται νίκες από εδώ και πέρα, έτσι ώστε να παραμείνει “ζωντανός” στη μάχη για την κατάκτηση μιας θέσης που οδηγεί στην Σούπερλίγκα.

Από την άποψη αυτή, στο σημερινό (4/5) εντός έδρας παιχνίδι με τη Νίκη Βόλου (18.00), οι “κυανόλευκοι” δεν έχουν την πολυτέλεια να σκεφτούν άλλα πράγματα πέρα από τρίποντο, απέναντι σε μια ομάδα που μέχρι στιγμής κατέχει την πρώτη θέση στον βαθμολογικό πίνακα.

Σ’ ότι αφορά τα αγωνιστικά, ο Νίκος Παπαδόπουλος μετρά σοβαρές απώλειες, καθώς δεν θα έχει στην διάθεσή του, τον πιο φορμαρισμένο αλλά και παθιασμένο παίκτη του πρωταθλήματος, τον Νίκο Πουρτουλίδη που θα εκτίσει την ποινή της τιμωρίας του, καθώς επίσης και τους Κοντέων (τιμωρημένος και τραυματίας), Τάι (τραυματίας), Κηπουρό (λοίμωξη του αναπνευστικού), αλλά και τον Μπάμπα, ο οποίος μπήκε μεν στους κανονικούς ρυθμούς των προπονήσεων αλλά θεωρήθηκε ανέτοιμος, λόγω των ελάχιστων προπονήσεων που έχει στα πόδια του.

Έτσι, στην αποστολή του Ηρακλή μετέχουν εξής:Χουάντερσον, Κολίτσης, Σαββίδης, Παπαστεριανός, Μπουκουβάλας, Κοντοδήμος, Κουρούπης, Κουρδάκης, Κραγιόπουλος, Ιντζόγλου, Λίμα, Σαράφογλου, Τσιλιανίδης, Ματσούκας, Χιονίδης, Ζάχορα, Σκόρτσα, Σιατραβάνης, Παληγεώργος, Αποστολίδης.

Από την άλλη πλευρά, ο Αλέκος Βοσνιάδης, δεν υπολογίζει μόνο στον τιμωρημένο Αλέξανδρο Μπιτσάκο, ενώ επιστρέφει ο Πάρης Μπακάλης που εξέτισε την ποινή της τιμωρίας του.

Μετά την εξέλιξη αυτή, ο Αλέκος Βοσνιάδης πήρε στην αποστολή τους: Αποστολίδη, Ταΐρη, Ζουλιώτη, Σοϊλέδη, Τσίτα, Παπαδόπουλο, Πινιέιρο, Μπακάλη, Σουλίδη, Γκότοβο, Ρεπετσά, Μανουσάκη, Γιώτα, Ακασού, Ισαάκ, Ανιέτε, Τζιώρα, Τσουκάνη και Ρονκάτο.

Από τις υπόλοιπες αναμετρήσεις ξεχωρίζει σίγουρα αυτή ανάμεσα στην Κέρκυρα και τον Αιγινιακό, ενώ ο δεύτερος Ηρακλής Ψαχνών κοντράρεται με τον Φωστήρα στην έδρα του.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων και η βαθμολογία των πλέι-οφ έχει ως εξής:

Κυριακή 4/5
Ηρακλής Ψαχνών – Φωστήρας 15.00 (ΟΤΕ TV)
Κέρκυρα – Αιγινιακός (15.00 ΟΤΕ TV)
Ολυμπιακός Βόλου – Χανιά (18.00 ΟΤΕ TV)
Ηρακλής – Νίκη Βόλου (18.00 ΟΤΕ TV)

Η βαθμολογία (6 αγ.)
1. Νίκη Βόλου 13
2. Ηρακλής Ψαχνών 12
3. Κέρκυρα 12
4. Ολυμπιακός Βόλου 11
5. Αιγινιακός 9
6. Φωστήρας 8
7. Χανιά 7
8. Ηρακλής 6