Γ’ Εθνική: Ποιοι έμειναν, ποιοι έπεσαν

Τελευταία αγωνιστική στην Γ’ Εθνική με το ενδιαφέρον στους 3 πρώτους ομίλους να επικεντρώνεται στην παραμονή στην κατηγορία, αφού οι πρώτοι είχαν ξεχωρίσει εδώ και αρκετές αγωνιστικές. Η Καστοριά με το διπλό στο Κορδελιό, παρέμεινε στην κατηγορία, γεγονός που έστειλε την Δόξα Πενταλόφου στην ΕΠΣΜ παρά τη νίκη της.

Δείτε στο Thessports ΟΛΑ τα δεδομένα με τις ανόδους των ομάδων στην Football League, αλλά και αυτές που αποχαιρέτησαν την κατηγορία!

1ος όμιλος
Άνοδος: Αγροτικός Αστέρας
Έμειναν οι: Πανσερραϊκός, Άρης Ακροποτάμου, Εθνικός Αγιονερίου, Ηρακλής Αμπελοκήπων, Έβρος Σουφλίου, Βυζάντιο Κοκκινοχώματος, Ορθέας Ελευθερούπολης
Υποβιβάστηκαν οι: Διγενής Λακκώματος, Δόξα Πετρούσας, Εθνικός Σιδηροκάστρου, Μουδανιά, Μακεδονικός, ΠΑΟ Κοσμίου, Κιλκισιακός, Νέστος Χρυσούπολης

2ος όμιλος
Άνοδος: ΑΕΛ
Έμειναν οι: Οικονόμος Τσαριτσάνης, Καμπανιακός, Θεσπρωτός, Εθνικός Φιλιππιάδας, Κοζάνη, Πυρσός Γρεβενών, Καστοριά
Υποβιβάστηκαν οι: Δόξα Πενταλόφου, Οδυσσέας Κορδελιού, Δόξα Κρανούλας, ΠΑΣ Πρέβεζας, Κάστορας, Κεραυνός Θεσπρωτικού, Όλυμπος Κέρκυρας, Τηλυκράτης

3ος όμιλος
Άνοδος: Λαμία
Έμειναν οι: Αχιλλέας Νεοκαισάρειας, Κύμη, Τρίκαλα, Μακροχώρι, Λευκάδια, Δωτιέας Αγιάς, Ρήγας Φεραίος
Υποβιβάστηκαν οι: Μαχητής Τερψιθέας, Νάουσα, Χαλκίδα, Αχιλλέας Δομοκού, Καρδίτσα, Αμπελωνιακός, Πυργετός

Από τους υπόλοιπους ομίλους προβιβάστηκαν στην Football League και οι: Ερμιονίδα (4ος όμιλος) και ΑΕΚ (6ος όμιλος)

* Εκκρεμεί ο 5ος όμιλος με τη μεγάλη μάχη ανάμεσα σε ΑΟ Τραχώνων και Πανελευσινιακό. Οι αγώνες της τελευταίας αγωνιστικής αναβλήθηκαν γιατί υπάρχουν πολλές δικαστικές εκκρεμότητες!

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στους τρεις πρώτους ομίλους της Γ’ Εθνικής.

1ος όμιλος

Κιλκισιακός-ΠΑΟ Κοσμίου 6-0
Εθνικός Σιδηροκάστρου-Βυζάντιο Κοκκινοχώματος 0-2
Νέστος Χρυσούπολης-Αγροτικός Αστέρας 3-0
Μακεδονικός-Διγενής Λακκώματος 2-2
Μουδανιά -Πανσερραϊκός 0-6
Δόξα Πετρούσας-Αρης Ακροποτάμου 1-1
Ορφέας Ελευθερούπολης-Εβρος Σουφλίου 4-1
Ηρακλής Αμπελοκήπων-Εθνικός Αγιονερίου 3-1

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΤΕΛΙΚΗ)

1. Αγροτικός 72
2. Πανσερραϊκός 67
3. Αρης Ακροποτάμου 50
4. Ηρακλής Αμπελοκήπων 48
5. Εθνικός Αγιονερίου 46
6. Βυζάντιο Κοκκινοχώματος 46
7. Εβρος Σουφλίου 45
8. Ορφέας Ελευθερούπολης 44
9. Κιλκισιακός 44
10. Νέστος Χρυσούπολης 44
11. Διγενής Λακκώματος 39
12. Δόξα Πετρούσας 34
13. Εθνικός Σιδηροκάστρου 30
14. ΠΟ Μουδανιών 30
15. Μακεδονικός 25
16. ΠΑΟ Κοσμίου 3

 

2ος όμιλος

Δόξα Κρανούλας – Πυρσός Γρεβενών 2-3
Οδυσσέας Κορδελιού – Καστοριά 1-3
Δόξα Πενταλόφου – Όλυμπος Κέρκυρας 2-0
Πρέβεζα – Καμπανιακός 1-3
Κοζάνη – Εθνικός Φιλιππιάδας 2-1
ΑΟ Κάστωρ – ΑΕΛ 0-3
Οικονόμος Τσαριτσάνης – Θεσπρωτός 3-0
Κεραυνός Θεσπρωτικού-Τηλυκράτης 3-0 α.α

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΤΕΛΙΚΗ)

1. Λάρισα 73
2. Οικονόμος Τσαριτσάνης 61
3. Καμπανιακός 55
4.Κοζάνη 54
5. Εθνικός Φιλιππιάδας 52
6. Πυρσός Γρεβενών 52
7. Θεσπρωτός 51
8. Καστοριά 51
9. Δόξα Πενταλόφου 49
10. Οδυσσέας Κορδελιού 44
11. Δόξα Κρανούλας 37
12. Πρέβεζα 30
13. Κάστωρ 24
14. Κεραυνός Θεσπρωτικού 23
15. Όλυμπος Κέρκυρας 17
16. Τυληκράτης -6

 

3ος όμιλος

ΑΟ Χαλκίς – ΦΑΣ Νάουσα 1-1
Δωτιέας Αγιάς – Αμπελωνιακός 4-3
Λαμία – Μαχητής Τερψιθέας 3-3
Μακροχώρι – Αχιλλέας Δομοκού 7-1
ΑΟ Καρδίτσας – Αχιλλέας Νεοκαισάρειας 1-4
ΑΟ Κύμης – Ρήγας Φεραίος 1-3
Λευκάδια-Πυργετός 3-0 α.α
Ρεπό: Τρίκαλα

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΤΕΛΙΚΗ)

1. Λαμία 66
2. Αχιλλέας Νεοκαισάρειας 62
3. ΑΟ Κύμης 53
4. Μακροχώρι 46
5. Λευκάδια Νάουσας 45
6. Τρίκαλα 44
7. Δωτιέας 44
8. Ρήγας Φεραίος 44
9. Μαχητής Τερψιθέας 39
10. Νάουσα 38
11. Χαλκίδα 37
12. Αχιλλέας Δομοκού 25
13. Καρδίτσα 23
14. Αμπελωνιακός 17
15. Πυργετός -6