Σταθερά στην κορυφή τα λιοντάρια

O Πανσερραϊκός κι ο Άρης ήταν οι κερδισμένοι της 7ης αγωνιστικής της Γ΄Εθνικής, καθώς ήταν οι μόνοι από τους πρωτοπόρους που συνέχισαν με νίκες.

Στο δημοτικό γήπεδο Σερρών, το παιχνίδι ήταν μονόλογος για τον Πανσερραϊκό, που είχε δοκάρι στο 10′ με τον Τσιμίκα και πέτυχε δύο γκολ, με τον Παπαστεργίου στο 37′ και τον Γαϊδαρτζή στο 62′, για να κερδίσει τον Ηρακλή Αμπελοκήπων με 2-0. Μ΄ αυτό το αποτέλεσμα, οι Σερραίοι οδηγούν την κούρσα στον 1ο όμιλο της Γ΄Εθνικής, καθώς ο Έβρος Σουφλίου σκόνταψε στην έδρα του και έμεινε στο 1-1 με τον Καμπανιακό.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέναλτι και ο Καμπανιακός ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, που ήταν 4 λεπτά και προκάλεσαν διαμαρτυρίες στο Σουφλί. Το παιχνίδι είχε ένταση και στο 87′ αποβλήθηκε ο προπονητής του Έβρου, Γιώργος Αραμπατζής.

Γκέλα και για την Καβάλα, η οποία έμεινε στο 1-1 στην Ελευθερούπολη, κι έτσι ο Άρης πέρασε δεύτερος με την νίκη του επί της Αναγέννησης Γιαννιτσών, με το γκολ του Ατματσίδη στο 56′, κι αφού οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 στο 52′ λόγω τραβηγμένης αποβολής στον Σιδηρόπουλο (ταυτόχρονα αποβλήθηκε και ο προπονητής των Γιαννιτσών, Βασίλης Ασλανίδης).

Στο παιχνίδι της ανόδου μπήκε και η Δόξα Δράμας, που πέρασε με νίκη από την Αρναία και έφτασε στους 12 βαθμούς.

7η Αγωνιστική

Πανσερραϊκός – Ηρακλής Αμπελοκήπων 2-0 (37′ Παπαστεργίου, 62′ Γαϊδαρτζής)

Απόλλων Αρναίας – Δόξα Δράμας 1-3 (73′ Τζιότζιος – 27′ Ντουτσαρίδης, 58′ Στόικος, 75′ Μουδούρογλου)

Άρης – Αναγέννηση Γιαννιτσών 1-0 (56′ Ατματσίδης)

Ορφέας Ελευθερούπολης – Καβάλα 1-1

Θύελλα Φιλώτα – Εθνικός Αγιονερίου 1-1

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος – Άρης Ακροποτάμου 1-1

Εθνικός Αλεξ/πολης – Καστοριά 1-0 (52′ Γαϊδατζής)

Έβρος Σουφλίου – Καμπανιακός 1-1 (31′ πεν Κέρι – 45′ Προβατίδης)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Πανσερραϊκός 15

2. Άρης 13

3. Έβρος Σουφλίου 13

4. Καβάλα 13

5. Καμπανιακός 12

6. Δόξα Δράμας 12

7. Ορφέας Ελευθερούπολης 10

8. Εθνικός Αλεξ/πολης 9

9. Εθνικός Αγιονερίου 9

10. Θύελλα Φιλώτα 9

11. Βυζάντιο 9

12. Ηρακλής Αμπελοκήπων 7

13. Αναγέννηση Γιαννιτσών 5

14. Άρης Ακροποτάμου 5

15. Απόλλων Αρναίας 4

16. Καστοριά 2

Επόμενη Αγωνιστική (23/11, 3μμ)

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος – Άρης

Άρης Ακροποτάμου – Πανσερραϊκος

Καμπανιακός – Καβάλα

Καστοριά – Ορφέας Ελευθερούπολης

Εθνικός Αγιονερίου – Εθνικός Αλεξ/πολης

Δόξα Δράμας – Θύελλα Φιλώτα

Αναγέννηση Γιαννιτσών – Απόλλων Αρναίας

Ηρακλής Αμπελοκήπων – Έβρος Σουφλίου