Η κλήρωση της Γ’ Εθνικής

28

Το αγωνιστικό πρόγραμμα της νέας σεζόν για το πρωτάθλημα της Γ΄Εθνικής έμαθαν την Τετάρτη (12/9) οι ομάδες που θα πάρουν σε αυτό.

Η κλήρωση πραγματοποιήθηκε στα γραφεία της ΕΠΟ στο Πάρκο Γουδή. Πριν από την έναρξη της διαδικασίας οι ΕΠΣ Αχαϊας και Ηλείας ζήτησαν την αναβολή αυτής, προκειμένου να εξεταστεί τα αίτημα των δύο Ενώσεων περί ενίσχυσης από την Ομοσπονδία των σωματείων τους λόγω των μεταφορικών τους εξόδων, ωστόσο η διαδικασία ξεκίνησε κανονικά.

Όσον αφορά τα της κλήρωσης από αυτή ξεχωρίζει το πειραϊκό ντέρμπι της πρεμιέρας του 5ου ομίλου ανάμεσα στον Εθνικό και την Προοδευτική. Η έναρξη του πρωταθλήματος έχει οριστεί για τις 30 Σεπτεμβρίου με όλες τις αναμετρήσεις να αρχίζουν στις 16:00 το απόγευμα.

Η 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος θα γίνει το Σάββατο 27 Οκτωβρίου λόγω της 28ης, ενώ στις 10 Μαρτίου αποφασίστηκε να υπάρξει ρεπό για όλες τις ομάδες, ενώ σ΄ότι έχει να κάνει με την τελευταία αγωνιστική αυτή θα γίνει στις 14 Απριλίου.

Αναλυτικά τα ζευγάρια της πρεμιέρας:

1ος όμιλος

Απόλλων Παραλιμνίου – ΑΟ Καβάλας
Εθνικός Σιδηροκάστρου – ΠΑΟΚ Κοσμίου
Κεραυνός Πέρνης – Ασπίδα Ξάνθης
Αετός Ορφανού – Ορφέας Ξάνθης
Άρης Αβάτου – Εθνικός Αλεξανδρούπολης
Αλέξανδρος Κιλκίς – Νέστος Χρυσούπολης
Πανσεραϊκός – ΑΕ Καλαμπακίου

2ος όμιλος

ΠΑΟ Κουφαλίων – ΠΟ Τρίγλιας
ΑΠΕ Λαγκαδά – Ερμής Αμύνταιου
Αλμωπός Αριδαίας – Μακεδονικός
Άρης Παλαιοχωρίου – Νίκη Αγκαθιάς
Ελπίς Σκουτάρεως/Βέροια – ΑΣ Γιαννιτσά
Ολυμπιακός Κυμίνων – Εδεσσαϊκός
Μελιτέας Μελίτης – Αγροτικός Αστέρας

3ος όμιλος

Μακεδονικός Φούφας – Τηλυκράτης Λευκάδας
Θεσπρωτός – Κρόνος Αργυράδων
ΑΟ Φλωριάδας – Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας
ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου – Θρίαμβος Σερβιανών
Γρεβενά Αεράτα – Σούλι Παραμυθιάς
Μακεδονικός Σιάτιστας – Ναυπακτιακός Αστέρας
Ρεπό: ΑΕ Λευκίμμης

4ος όμιλος

ΑΟ Σελλάνων – ΑΟ Στυλίς
Αχιλλέας Νεοκαισάρειας – Φωκικός
Νίκη Βόλου – Θησέας Αγριάς
ΓΣ Αλμυρού – Αναγέννηση Καρδίτσας
Απόλλων Μακρυχωρίου – Πιερικός
Οικονόμος Τσαριτσάνης – Ολυμπιακός Βόλου
Αστέρας Ιτέας – ΑΣ Μετέωρα

5ος όμιλος

Ατρόμητος Πειραιά – ΑΠΟ Κερατσίνι
ΑΕ Νεάπολης – Γιούχτας
Εθνικός Πειραιά – Προοδευτική
Ιωνικός – ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ
ΑΟ Επισκοπής – ΟΦ Ιεράπετρα
ΑΟ Παλαιόχωρας – Ατσαλένιος
Ρεπό: Αμπελακιακός

6ος όμιλος

Διαγόρας Ρόδου – Παναιγιάλειος
Ιάλυσος – Παλληνιακός
Διαγόρας Βραχνεϊκων – ΠΑΟ Βάρδας
Νίκη Τραγανού – Αστέρας Αμαλιάδας
Πανμοβριακός – Φοίβος Κρεμαστής
Θύελλα Ραφήνας – Πανηλειακός
Ρεπό: Αχαρναϊκός

7ος όμιλος

Χαραυγιακός – Αιολικός
Θύελλα Καμαρίου – Αιγάλεω
Καλλιθέα – ΑΟ Χαλκίς
Απόλλων Ερέτριας – Ηλυσιακός
ΠΑΣ Κόρινθος – Πανθηραϊκός
Άγιοι Ανάργυροι – Άγιος Ιερόθεος

8ος όμιλος

ΑΕ Ερμιονίδας – Παναρκαδικός
Μανδραϊκός – ΑΟ Κατασταρίου
Ένωση Λέρνας – Καλαμάτα
Πάμισσος Μεσσήνης – ΑΕ Πελλάνας
Αστέρας Βλαχιώτη – Ασπρόπυργος
Αμβρυσσέας Διστόμου – Παναργειακός
ΑΟ Εικοσιμίας – ΑΟ Υπάτου