Μάχη “επιβίωσης” για Ηρακλή

Χωρίς άλλα περιθώρια για βαθμολογικές απώλειες, ο Ηρακλής υποδέχεται σήμερα (30/4) την Κέρκυρα στο Καυτανζόγλειο (18.00) την Κέρκυρα, στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής των πλέι-οφ της Football League.

Οι “κυανόλευκοι” χωρίς των Μπέντζαμιν Ονουάτσι πλέον στη σύνθεσή τους, θα αναζητήσουν τη μόνο νίκη που θα τους βάλει και πάλι στο κόλπο της ανόδου, με τις πληροφορίες να αναφέρουν ότι ο Νίκος Παπαδόπουλος θα παρατάξει για πρώτη φορά φέτος την ομάδα του με σύστημα 4-4-2 και τους Χιονίδη, Ζάχορα στην κορυφή.

Ο Νιγηριανός (που έλυσε το συμβόλαιό του) βέβαια δεν αποτελεί και τη μοναδική απουσία, καθώς οι Σκόρτσα, Τάι αντιμετωπίζουν πρόβλημα τραυματισμού, ενώ ο Σαββίδης είναι τιμωρημένος, όμως επιστρέφουν οι Παπαστεριανός και Ζάχορα, που λύνουν κάτα κάποιο τρόπο ένα σημαντικό πρόβλημα για την ενδεκάδα.

Αναλυτικά στην αποστολή του Ηρακλή μετέχουν οι: Χουάντερσον, Κολίτσης, Κοντέων, Παπαστεριανός, Μπουκουβάλας, Κοντοδήμος, Κουρδάκης, Κουρούπης, Κραγιόπουλος, Λίμα, Πουρτουλίδης, Ιντζόγλου, Σαράφογλου, Σιατραβάνης, Τσιλιανίδης, Ματσούκας, Ζάχορα, Χιονίδης, Παληγεώργος, Αποστολίδης.

Από την άλλη πλευρά η Κέρκυρα που βρίσκεται από την περασμένη Δευτέρα (28/4) στην Θεσσαλονίκη, θέλει και αυτή να επανέλθει στις νίκες μετά από τέσσερα συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς νίκη στο ενεργητικό της.

Στην προσπάθεια αυτή, ο Μιχάλης Γρηγορίου θα έχει στην διάθεσή του και τον Δημήτρη Ραπτάκη που ξεπέρασε τον τραυματισμό του, γεγονός που σημαίνει ότι απουσίες για τους “Φαίακες” δεν υπάρχουν.

Έτσι στην αποστολή μετέχουν οι: Κουτζαβασίλης, Βρονταράς, Βλάχος, Βενέτης, Καραγιαννίδης, Παρασκευαΐδης, Ραπτάκης, Κουτσόπουλος, Μαραγκός, Ζορμπάς, Ναγιάρ, Καραδέμητρος, Κρητικός, Παππάς, Κόντος, Ανδρεόπουλος, Γυφτοκώστας, Σουάνης, Γκόμεζ, Μπεριάν, Μπαλντοβαλίεφ, Σίκιμιτς.

Από τις υπόλοιπες αναμετρήσεις, ξεχωρίζει ασφαλώς αυτή ανάμεσα στον Αιγινιακό και τον Ολυμπιακό Βόλου (15.30), καθώς επίσης και της Νίκης Βόλου με τον Ηρακλή Ψαχνών (18.00).

Αναλυτικά το πρόγραμμα και η βαθμολογία έχει ως εξής:

Τετάρτη 30/4*
Φωστήρας – Χανιά 15.30
Αιγινιακός – Ολυμπιακός Βόλου 15.30
Νίκη Βόλου – Ηρακλής Ψαχνών 18.00
Ηρακλής – Κέρκυρα 18.00

*Όλες οι αναμετρήσεις θα μεταδοθούν τηλεοπτικά από το συνδρομητικό κανάλι του ΟΤΕ

Η βαθμολογία

1. Νίκη Βόλου 12
2. Ηρακλής Ψαχνών 11
3. Κέρκυρα 11
4. Ολυμπιακός Βόλου 10
5. Αιγινιακός 8
6. Χανιά 7
7. Ηρακλής 5
8. Φωστήρας 5