Αυτά είναι τα γκρουπ δυναμικότητας

Σήμερα το μεσημέρι στις 14:00 ο ΠΑΟΚ θα μάθει τους τρεις αντιπάλους του στη φάση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ και πριν από λίγο έγιναν γνωστά τα γκρουπ δυναμικότητας με τη Ρίο Αβε να παίρνει στο 92ο λεπτό την πρόκριση (1-0) επί της Ελφσμποργκ, χάρη στο γκολ που σημείωσε (είχε χάσει 2-1 στο πρώτο ματς) ο Εσμαέλ Γκονσάλβες!

Ο ΠΑΟΚ μαζί με τον Παναθηναϊκό είναι στο 2ο γκρουπ δυναμικότητας των 48 ομάδων που συνεχίζουν και αυτό σημαίνει ότι δεν θα αντιμετωπίσει σίγουρα μια εκ των:

Σταντάρ Λιέγης, Στεάου Βουκουρεστίου, Σέλτικ, Μπεσίκτας, Βόλφσπουργκ (του Βιεϊρίνια…), Μπριζ, Ντνίπρο, Τραμπζονσπόρ, Σπάρτα Πράγας, Γκλάντμπαχ και φυσικά τον Αστέρα Τρίπολης, που έχει τοποθετηθεί στο 4ο γκρουπ δυναμικότητας.

Πάμε να δούμε αναλυτικά τις 48 ομάδες και τα 4 γκρουπ δυναμικότητας, ενόψει της σημερινής κλήρωσης, που θα γίνει στο Μονακό, με τον Ιάκωβο Αγγελίδη και τον Χρυσόστομο Γκαγκάτση να εκπροσωπούν τον Δικέφαλο…

1ο γκρουπ:
———–
Σεβίλη (Ισπανία)
Ιντερ (Ιταλία)
Τότεναμ (Αγγλία)
Αϊντχόφεν (Ολλανδία)
Νάπολι (Ιταλία)
Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία)
Βιγιαρεάλ (Ισπανία)
Λιλ (Γαλλία)
Φιορεντίνα (Ιταλία)
Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)
Μέταλιστ (Ουκρανία)
Κοπεγχάχη (Δανία)

2ο γκρουπ
————
Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο)
Στεάουα (Ρουμανία)
ΠΑΟΚ (Ελλάδα)
Σέλτικ (Σκοτία)
Μπεσίκτας (Τουρκία)
Βόλφσμπουργκ (Γερμανία)
Μπριζ (Βέλγιο)
Ντνίπρο (Ρωσία)
Τραμπζονσπόρ (Τουρκία)
Παναθηναϊκός (Ελλάδα)
Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)
Γκλάντμπαχ (Γερμανία)]

3ο γκρουπ
———–
Εβερτον (Αγγλία)
Παρτιζάν (Σερβία)
Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)
Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)
Εστορίλ (Πορτογαλία)
Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)
Ζυρίχη (Ελβετία)
Τορίνο (Ιταλία)
Φέγενορντ (Ολλανδία)
Γκινγκάμπ (Γαλλία)
Σεντ Ετιέν (Γαλλία)
Ρίο Αβε (Πορτογαλία)

4ο γκρουπ
———–
Ντιναμό Μόσχας (Ρωσία)
Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία)
Κράσνονταρ (Ρωσία)
Ριέκα (Κροατία)
Λόκερεν (Βέλγιο)
Αστέρας Τρίπολης (Ελλάδα)
Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)
Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)
Ελσίνκι (Φινλανδία)
Αστρα (Ρουμανία)
Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία)
Ααλμποργκ (Δανία)

** Οι ημερομηνίες διεξαγωγής στη φάση των ομίλων είναι οι εξής:
1η αγωνιστική στις 18 Σεπτεμβρίου
2η αγωνιστική στις 2 Οκτωβρίου
3η αγωνιστική στις 23 Οκτωβρίου
4η αγωνιστική στις 6 Νοεμβρίου
5η αγωνιστική στις 27 Νοεμβρίου
6η αγωνιστική στις 11 Δεκεμβρίου